Komunalna policija sprečila je dva puta danas pre podne postavljanje šatora ispred Gradske kuće u Nišu od strane ratnih veterana i bivših radnika propalih društvenih preuzeća, koji su na taj način nameravali da radikalizuju zajednički protest zbog neisplaćenih ratnih dnevnica i zarada.
Nakon upozorenja pripadnika Komunalne policije da za to nemaju sva potrebna odobrenja, veterani i bivši radnici sami su uklonili šatore.
Radiša Spasić, koordinator bivših radnika propalih društvenih preduzeća u Srbiji i Dejan Milošević, predsednik Udruženja Toplički gvozdeni puk, kazali su da su Policijskoj upravi Niš uredno prijavili podizanje šatora i da im pripadnici policije, koji su dolazili da ih kontolišu, nisu naložili da ih uklone. To su nešto kasnije učinili pripadnici Komunalne policije, uz upozorenje da ne smeju podizato ovakve „privremene objekte“ dok ne odobrenja Gradske opštine Medijana, na čijoj teritoriji ih podižu, kao i javnog komunalnog preduzeća Medijana. Organizatori protesta su zatražili i ta odobrenja i podići će šatore čim ih budu dobili.
Bivši radnici propalih društvenih preduzeća, koji se, inače, okupljaju na ovom mestu jednom sedmično od juna 2009. godine, zahtevaju isplatu zaostalih zarada i svih doprinosa, kao i realizaciju socijalnog programa. Vojni rezervisti iz rata na Kosovu i Metohiji 1999. godine traže isplatu zaostalih ratnih dnevnica, donošenje Zakona o ratnim veteranima, te dodelu nacionalnih penzija i priznanja. Oni su se pre nekoliko meseci priključili protestu bivših radnika, a nedavno formirali i zajednički tim za pregovore sa Vladom.
– Aleksandar Vučić je nekoliko puta obećao da će bivšim radnicima propalih društvenih preduzeća u Nišu biti isplaćene zaostale zarade, ali se po tom pitanju još ništa ne dešava. Pre dva dana su nas kontaktirali iz kabineta premijere Ane Brnabić, ali nas još nisu pozvali na zvanični razgovor. Vlast u Srbiji treba da zna da nećemo odustati ni po cenu života. Ovo je problem koji mora da se reši na nivou države, a ne samo Niša- kazao je Milošević.
On je dodao da za bivše radnike i ratne veterane nije važno kada su nastali njihovi dugovi i ko je za to kriv, što predsednik Srbije stalno potencira, kriveći za sve demokrate. Precizirao je da se borcima duguju ratne dnevnice od 1999. godine, kada je Vučić takođe bio na vlasti, a da su dugovi bivšim radnicima nastali u vreme dok je državu vodio DS.
– Ali, nas to ne zanima. Dok oni rasprave ko je kriv, mi nećemo postojati. Probleme uvek mora da rešava onaj ko je na vlasti- kazao je Milošević.
Za vreme jučerašnjeg protesta ispred Gradske kuće, kojem je prisustvovalo više desetina bivših radnika i veterana, deo okupljenih je negodovao zbog govora koji su „politički“. Protestu nije prisustvovao ni deo bivših radnika propalih društvenih preduzeća koje predvodi Žarko Đorđević, koji je nesupešno pregovarao o isplati zaostalih zarada u proteklih desetak godina.
Prema evideniciji niškog Centra za socijalni rad, u Nišu ima više od devet hiljada bivših radnika društvenih preduzeća koja su nakon neuspešnih privatizacija i restruktuiranja otišla u stečaj, a kojima se na ime zaostalih zarada, prema preliminarnim projekcijama, duguje oko 4,5 milijardi dinara, ukoliko im se isplaćuju minimalci. Oni su radili u 60.tak takvih propalih preduzeća, među kojima su i ona najpoznatija- EI, MIN, Jastrebac, Niteks, Građevinar i druga.
Sledeće protesno okupljanje bivših radnika i ratnih veterana zakazano je za sutra, takođe ispred Gradske kuće.
„Poverenje“ načelnici okruga, a ne gradonačelniku
– Gradonačelnik Niša Darko Bulatović već godinama obmanjuje bivše radnike. On nikada nije iole ozbiljnije pregovarao sa Vladom o isplati zaostalih zarada bivših radnika. Zato smo se mi sada okrenuli načelnici Nišavskog okruga Dragani Sotirovski, koja je obećala da će nam pomoći da naši pregovori u Vladi započnu- rekao je Dejan Milošević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.