Ukusan ovaj Konstantin, smeje se Nišlijka, fan „Maratonaca“ ili bar nekih od replika iz tog filma („Ukusan ovaj Pantelija“), dok proba dukat od najfinije belgijske čokolade i marcipana na kojem je lik cara Konstantina Velikog. U njenom komentaru, međutim, nema ničega crnohumornog. Dukat jeste ukusan, bez šale.
Na ideju da prave „suvenire“ u vidu čokoladnog dukata i pečata sa likom Konstantina Velikog, kao i nešto veću čokoladnu repliku glave ovog rimskog cara, došli su u niškoj poslastičarnici „Turist“ pre nešto više od tri meseca. Vlasnike „Turista“ Zvonka i Maju Mihajlović, kao i dizajnera u poslastičari Veljka Spasića, na takva „dela“ inspirisala je činjenica da se u Nišu ove godine održava centralna proslava 17 vekova Milanskog edikta, kojim je hrišćanstvo priznato za ravnopravnu religiju, a progon hrišćana obustavljen. Motivisao ih je i podatak da je car Konstantin, inače autor Milanskog edikta, rođen u Nišu.
Da li će i koliko i ostali preduzetnici, kao i sam grad, uspeti da „iskoriste“ ove činjenice kroz izradu i plasman atraktivnih suvenira?
– Već mesec dana kod nas se mogu kupiti i naručiti čokoladna glava Konstantina Velikog, kao i zlatnici i pečati sa njegovim likom ili Hristovim monogramom, napravljeni od čokolade i marcipana. Nemoguće je pronaći dva identična primerka, neki su zlatni, neki čokoladni, a svi imaju različitu „patinu“. Primerci se, naravno, mogu odmah pojesti, a mogu poslužiti i kao klasični suveniri. Već pakujemo dukat sa Konstantinovim likom, a uskoro bi trebalo da imamo i lepo pakovanje za ostale proizvode. Jedan ovakav dukat košta stotinu dinara, pečat – 150, a replika glave cara Konstantina, koja je zaista kao „prava“, staje 1.500 dinara. Interesovanje za ovakve poslastice je veliko – kažu za Danas Zvonko i Maja Mihajlović.
Oni dodaju da će ovi proizvodi biti izloženi na Sajmu u Gorici od 22. do 24. februara. Njihovo predstavljanje na Sajmu omogućila je saradnja „Turista“ sa Italijansko-srpskim društvom „Dante Aligijeri“. Poslastičara pokušava da kroz takvu saradnju stigne i do italijanskog tržišta. Za dukate, pečate i glavu cara Konstantina zainteresovana je i „Idea“ u Srbiji. „Oduševljeni“ su, kažu, i predstavnici Turističke organizacije Niš (TON). Konkretna saradnja sa gradom, ipak, još nije uspostavljena.
U TON-u objašnjavaju da su zainteresovani za saradnju sa svim „vlasnicima“ ovakvih i sličnih ideja, pogotovu ukoliko postoji realna mogućnost da one budu realizovane. TON je, kažu, „otvoreni“ servis, ali je potrebno da mu se zainteresovani jave ili učestvuju na konkursima te organizacije. Do sada ih recimo nisu kontaktirali ni Udruženje ugostitelja, a ni Udruženje zanatlija i privrednika Niša, mada su imali akcije i predstavili projekte koji bi mogli biti interesantni za grad.
– U toku februara imaćemo Konkurs za izbor gradskog suvenira. Idejni tvorci suvenira moći će da se takmiče u različitim kategorijama, od medaljona , preko upotrebnih predmeta raznih vrsta, među kojima je recimo i odeća, do statua. Nameravamo na taj način da kanališemo estetiku i poruku koju Niš šalje putem suvenira i da u tu oblast uvedemo standarde. Uslovi za izbor gradskog suvenira neće biti rigorozni, ali će jedan od njih biti – mogućnost masovne prodaje. Određene tiraže suvenira koji „prođu“ na konkursu ćemo otkupljivati – kaže za naš list direktor TON-a Uroš Parlić.
Parlić kaže da Niš i sada „ima“ različite suvenire, ali još ne u dovoljnim količinama. U suvenirnicama se mogu recimo naći majice sa porukom „Ja volim Niš„, ali ne i one sa likom cara Konstantina ili simbolima Hristovog monograma i Milanskog edikta. Ipak, on veruje da će ih najkasnije za tri meseca biti dovoljno.
– Generalna proba koja će pokazati koliko smo kao grad spremni za doček turista, kao i kakva je naša turistička ponuda, biće 17. maja. Tada će nam doći 2.000 Srba iz dijaspore, koje dovodimo u saradnji sa niškom Kancelarijom za dijasporu i Studentskim kulturnim centrom. Do tada će pored ostalih suvenira biti gotovi i odevni predmeti „vezani“ za Milanski edikt, među kojima će biti majica, kačketa, kapa, privezaka ili znački – kaže on.
Patina od zlata u prahu
U poslastičari „Turist“ unikatne dukate (novčiće) izlivaju u specijalnom kalupu od silikona, koji se koristi u prehrambene svrhe. Dizajner Veljko sam pravi ovakve kalupe. U završnoj fazi u jedan deo tople čokolade utiskuje se sloj marcipana, pa se to ponovo zalije toplom čokoladom, a na kraju se stavlja patina od dvadesetčetvorokaratnog zlata u prahu. Slični su postupci i za izradu pečata ili replike glave cara Konstantina.
Zanatlijski ukrasi
Suveniri sa oznakama Milanskog edikta, cara Konstantina i hrišćanskim simbolima, koji su izrađeni pod pokroviteljstvom Udruženja zanatlija i privrednika grada Niša, uskoro bi trebalo da se nađu u prodajnim objektima trgovačkog lanca Idea u Srbiji, najavljeno je u toj organizaciji. Više od 900 upotrebnih i drugih predmeta napravilo je i “ukrasilo” oko 50 niških zanatlija, umetnika, slikara, vajara, ikonopisca i zlatovezaca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.