Na vojni aerodrom u pokrajini Štajerskoj, uz vojnu muziku i zvuke „pilotskog marša“, nedavno je sleteo dugo očekivani savremeni lovac-presretač „evrofajter“. Ali, odmah su posmatrači postavili i pitanje zbog čega među zvanicama nisu viđene ličnosti iz vrha države. Naime, očekivalo se da bude prisutan predsednik republike Hajnc Fišer koji nije došao.
Na vojni aerodrom u pokrajini Štajerskoj, uz vojnu muziku i zvuke „pilotskog marša“, nedavno je sleteo dugo očekivani savremeni lovac-presretač „evrofajter“. Ali, odmah su posmatrači postavili i pitanje zbog čega među zvanicama nisu viđene ličnosti iz vrha države. Naime, očekivalo se da bude prisutan predsednik republike Hajnc Fišer koji nije došao. Ali, dočeku nije prisustvovao ni ministar odbrane Norbert Darabos koji je, kako je saopštilo ministarstvo, zajedno s predsednikom tog dana otputovao u dogovorenu državnu posetu Makedoniji.
Sletanje aviona na teritoriju Austrije još jednom je otvorilo pitanje kupovine lovaca-presretača koje je posle izbora održanih u jesen prošle godine predstavljalo kamen spoticanja pri obrazovanju koalicije između Socijaldemokratske (SPÖ) i Narodne stranke (ÖVP). Naime, vrh SPÖ je pred izbore, a što je predstavljalo i glavni adut u predizbornoj kampanji, obećao građanima raskid po Austriju finansijski nepovoljnog ugovora s koncernom EADS, o kupovini 18 lovaca-presretača tipa „evorfajter“, koji je zaključila prethodna Šiselova vlada. Kako je Austriju godinama mučio problem zaštite nacionalnog neba i kako su avioni tipa „draken“ bili odavno zreli za muzej, vojni vrh Austrije je početkom 1990-ih svoje poglede usmerio ka uvođenju novih, savremenih borbenih aviona.
U međuvremenu, 2000. su se zbile značajne promene u političkom životu Austrije, pa su se na čelu zemlje našle Narodna, s kancelarom Volfgangom Šiselom, i Slobodarska stranka (FPÖ), s ekstremno desnim političarem Jergom Hajderom. Pokrenuto je pitanje nabavke aviona. Kupovini je naruku išla tragedija od 11. septembra 2001. u SAD. U takvoj atmosferi Savet odbrane, u kojem su većinu činile ÖVP i FPÖ, dao je podršku tadašnjem ministru odbrane Herbertu Šajbneru da uđe u pregovore za kupovinu aviona. Sledi ponuda SAD s Lokidovim lovcem F-16, Rusija s migom-29, dok je Belgija za samo 720 miliona evra nudila 15-godišnju pozajmicu 24 lovca F-16. Pored svih mogućih rešenja ministar Šajbner odlučuje da po ceni od 1,6 milijardi evra kupi 18, na tržištu najskupljih lovaca „evrofajtera“.
Nova koaliciona vlada pokrenula je nove pregovore s koncernom EADS. Broj aviona smanjen je s 18 na 15, tako da je ušteđeno 400 miliona evra. Međutim, ostalo je otvoreno pitanje ko treba da izda naređenje da avioni presretači krenu u akciju i, eventualno, ispale raketne projektile na avion pun putnika koji bi oteli teroristi. Prema mišljenju ministra odbrane Darabosa (SPÖ), nalog bi trebalo da izda ministar unutrašnjih poslova. Međutim, Ginter Plater (ÖVP) odgovara da nije nadležan za vojne akcije koje su u delokrugu ministra odbrane. U međusobnom preplitanju obe strane kao da su slegle ramenima i odustale od nadležnosti, pa izgleda preostaje da se ta sudbonosna, neizvesna odluka prepusti pilotu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.