Iako globalna ekonomska kriza predstavlja jedan od najtežih izazova s kojima se suočio kapitalizam u proteklih 75 godina, socijalističke partije u Evropi nisu uspele da poboljšaju reputaciju. Kao argument za takav stav analitičari navode nedavni poraz Socijaldemokratske partije na izborima u Nemačkoj, koja je osvojila 23 odsto glasova, što predstavlja najslabiji rezultat te stranke u proteklih šest decenija.
Sličan scenario odigrao se na junskim izborima za Evropski parlament, kada su konzervativci odneli pobedu. Štaviše, u državama poput Španije i Britanije, gde su na vlasti socijalisti, vlade se nalaze na udaru žestokih kritika. Za razliku od levice, koja nije iskoristila šansu i stekla nove političke poene, stranke desnog centra prilagodile su se novim okolnostima i usvojile mnoge ideje socijalista, kao što su nacionalizacija zdravstva, smanjenje poreza, poboljšanje finansijske regulacije.
Zvaničnici poput nemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsednika Nikole Sarkozija osudili su „razmetljivost svojstvenu anglosaksonskom modelu kapitalizma“, što u stvari predstavlja retoriku svojstvenu političarima leve orijentacije. Pojedini čak tvrde da smo svedoci „umiranja“ Socijalističke partije u Francuskoj, umnogome izazvane unutarstranačkim razmiricama.
Nakon poraza Segolen Roajal na predsedničkim izborima 2007, na površinu je isplivalo rivalstvo između partijskih zvaničnika, u prvom redu između Roajalove i Martine Obri. Dve političarke „ukrstile su koplja“ budući da su obe žarko želele da preuzmu kormilo stranke, što je Obrijeovoj pošlo za rukom na stranačkim izborima održanim prošle godine. Ipak, to nije označilo kraj njihovih razmirica, budući da je nedugo po objavljivanju rezultata Roajalova optužila rivalku za lažiranje glasanja.
Mada Socijalistička partija ima dugu tradiciju u Francuskoj, različite vizije njenih lidera o smeru i strategiji koju bi trebalo slediti u budućnosti, prete da izazovu nove podele. Članovi stranke odani Roajalovoj smatraju da bi trebalo razmotriti mogućnost stupanja u zvaničnu koaliciju sa Zelenima i Demokratskim pokretom Fransoe Bajroa, Obrijeva smatra da bi takvi koraci bili pogubni.
Ruže ne cvetaju ni socijalistima u susednoj Italiji, koji tvrde da je premijer Silvio Berluskoni „populističkom retorikom“ uspeo da „otme“ deo njihovih birača. Budući da se stiče utisak da socijalisti smatraju da postojeći sistem treba reformisati, a ne odbaciti u potpunosti, italijanski analitičari tvrde da oni postaju konzervativci. „Socijalisti i dalje gube biračko telo, jer ne shvataju da u doba globalizma, država blagostanja ne može biti ista kao u prošlosti“, ocenjuje politikolog Đovani Sartori.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.