Nije dovoljno da samo lekari i biolozi govore o aktuelnoj pandemiji, potrebno odgovoriti na pitanje zašto je većina razvijenih država kolabirala u situaciji kada je njihovo delovanje najpotrebnije, navodi politikolog Miroslav Samardžić u svom tekstu o korona virusu objavljenom na sajtu Zrenjaninskog soscijalnog foruma.
On smatra da je razlog neoliberalni koncept društvenog sistema i ističe da je u situacijiama nesreća solidarnost nejneophodnija.
– Tokom borbe protiv pandemije ispostavilo se da su društvu najpotrebniji oni koji su u redovnim prilikama nevidljivi i najslabije plaćeni, trgovački radnici, medicinski tehničari i sestre, vozači.Očigledno je njihov značaj za društvo mnogo veći nego što se to do sada činilo, dok su stvari stajale dobro. Oni koji su bili najviše plaćeni i uživali najveću društveni ugled sada su u pozadini. Teret borbe prtovi pandemije svaljen je na obične ljude – objašnjava Samardžić.
On kaže da se Srbija se sa pandemijom suočila sa razorenom državom, zdravstvenim sistemom koji je odavno pred kolapsom i društvom koje je deklasirano naglom promenom. To su rezultati neoliberalne tranzicije. Korona virus opominje da je neophodna promena sistema.
– U situaciji pandemije stanovništvo će biti disciplinovano samo ukoliko vlast borbu protiv korona virusa ne bude podređivala svojim političkim potrebama. Kada je 1972. godine izbila epidemija velikih boginja, nije medicinske savete davao Tito, nego lekari. U krizne štabove treba uključiti i najsposobnije ljude iz opozicije, tako bi vlast imala veći autoritet – podseća Miroslav Samardžić.
U aktuelnoj pandemiji za sada najgore prolaze one članice EU koje su najviše stradale i u ekonomskoj krizi, Italija i Španija.
Savremena Kina nije prihvatila neoliberalne dogme, nije uništila kapacitete svoje države, zbog toga je i bila sposobna da munjevito reaguje.
Nemačka se uspešno bori sa pandemijom, ona je očuvala svoju državu, ali tako što je razarala tuđe.
Suverenitet ne znači samo sposobnost neke države da se suprotstavi stranoj agresiji, smatra ovaj autor, već znači da svaka država mora biti sposobna da u situaciji velikih katastrofa samostalno omogući preživljavanje svog stanovništva.
– Treba osnovne lekove samostalno proizvoditi, bez obzira na to što se na svetskom tršištu mogu kupiti jeftiniji. Srbija se, po neoliberalnim preporukama, danas specijalizovala za proizvodnju setova automobilskih kablova, a izgubila je industrijske grane čije postojanje je neophodno u sitaciji u kojoj se danas nalazimo. Nedostaju čak i zaštitne maske čija proizvodnja svakako nije tehnološki komplikovana. Nije dovoljno samo da ova epidemija prođe, moramo se borti protiv mnogo opasnije pandemije koju izaziva liberalni virus – navodi Miroslav Samardžić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.