U obilju informacija od prethodne sedmice izdvojili smo nekoliko događaja koji su je obeležili, kao i pet najčitanijih tekstova na Danasovom portalu.
Sednica skupštine o Kosovu
Skupština Srbije usvojila je u utorak izveštaj o Kosovu koji je parlamentu u pisanoj formi podnela Kancelarija za KiM, čime je i završena posebna sednica o Kosovu. Izveštaj je usvojen posle dvodnevne rasprave sa 145 glasova za, protiv su bila četiri poslanika, uzdržanih nije bilo, a 13 poslanika nije glasalo.
Izveštaj o Kosovu je usmeno poslanicima podneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je dva dana sa njima i polemisao. Vučić je rekao da je za postizanje kompromisa sa Prištinom, a ne za zamrznuti konflikt, ali nije preicizirao kakav kompromis je za Srbiju prihvatljiv.
On je, između ostalog, rekao da će o Kosovu građani odlučivati na referendumu ukoliko bude postignut kompromis sa Albancima, ali i da je skeptičan da će ga biti. Vučić je rekao da će referendum biti obavezujući i dodao da će podneti ostavku ako se građani ne budu izjasnili za eventualni postignuti dogovor sa Prištinom. Kazao je i da Srbija nema vlast na Kosovu, osim u zdravstu i školstvu, i da je potrebno prestati sa obmanjivanjem javnosti.
Ispred Skupštine u ponedeljak je, pre početka sednice, došlo je do incidenta kada je vozilo sa predsednikom Srpske radikalne stranke Vojislavom Šešeljem izguralo poslanike Dveri koji su ispred parlamenta došli da sačekaju predsednika Srbije. Pošto se automobil zaustavio, Šešelj je izašao i vređao lidera Dveri Boška Obradovića, a od svog vozača je tražio da ih zgazi automobilom.
Akcija ROSU na severu KiM
Tokom policijske akcije na severu Kosova u utorak je uhapšeno 19 osoba, policajaca i građana, od toga 11 Srba, četiri Albanaca i četiri Bošnjaka, zbog sumnje da su umešani u organizovani kriminal. Uhapšenim policajcima i jednom broju civila određen je pritvor od 30 dana. Više hiljada građana sa severa Kosova okupilo se kod spomenika Knezu Lazaru u Kosovskoj Mitrovici u znak protesta zbog akcija hapšenja, a skup je završen bez incidenata.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je načinom na koji je sprovedena akcija kosovske policije u severnim opštinama pređena granica koju Srbija može da trpi, ali i da je time srušeno poverenje i bilo kakav partnerski odnos sa zapadnim svetom po pitanju Kosova. On je naredio stavljanje svih jedinica Vojske Srbije u stanje pune borbene gotovosti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je to što je ranije objavio šta će se desiti na severu Kosova, štampa predstavila kao njegovo upozorenje, ali to „ne znači da nas je neko upoznao sa situacijom ili da smo znali“, već da je on sve sam otkrio.
Mihail Krasnoščekov, ruski državljanin, pripadnik Misije UN na Kosovu koji je takođe uhapšen u policijskoj akciji, proglašen je nepoželjnom osobom, a na listi persona non grata našla se i premijerka Srbije Ana Brnabić, na kojoj su već od ranije predsednik SRS Vojislav Šešelj, bivši general Vojske Srbije Ljubiša Divković, ministri unutrašnjih poslova i odbrane Srbije.
Srbija će na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o situaciji na Kosovu, zakazanoj za 10. jun, tražiti da se raspravlja o poslednjem upadu specijalaca ROSU na sever Kosova i za to ima načelnu podršku Rusije.
Pad vlade u Austriji
Austrijski parlament izglasao je u ponedeljak nepoverenje kancelaru Sebastijanu Kurcu, deset dana posle izbijanja skandala oko video snimka sa Ibice zbog kojeg se raspala njegova koalcija sa ekstremnom desnicom. Austrijski predsednik Aleksander Van der Belen je formalno raspustio vladu te zemlje i odlučio da imenuje Brigite Birlajn, presednicu Ustavnog suda, za prelaznu kancelarku.
Nepoverenje kancelaru izglasale su Socijaldemokratska partija i krajnje desna Slobodarska partija Austrije, čiji je lider Hajnc-Kristijan Štrahe bio primoran da podnese ostavku na mesto vicekancelara i šefa stranke posle objavljivanja kompromitujućeg videa. Pošto mu je izglasano nepoverenje, Kurc je rekao da će se on i njegova konzervativna Austrijska narodna stranka vratiti na vlast još jači.
Izveštaj Evropske komisije o Srbiji
U ovogodišnjem Izveštaju o napretku Srbije u procesu pristupanja EU, koji je evropski komesar Johanes Han u sredu predstavio u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta, između ostalog, piše da Srbija nije ostvarila nikakav napredak u oblasti slobode izražavanja. Nedostatak napretka u ovoj oblasti izaziva ozbiljnu bojazan.
U izveštaju se dodaje da je Srbija angažovana u dijalogu sa Kosovom i da je uzdržano reagovala na kosovske carinske tarife, ali da treba da preduzme suštinske napore posebno u međunarodnim odnosima kako bi se stvorilo pogodno okruženje za zaključivanje pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa sa Kosovom, koji je hitan i ključan za napredovanje na evropskom putu i za Srbiju i za Kosovo.
Predstavljajući godišnji paket o napretku zemalja Zapadnog Balkana, Han je rekao da zemlje-kandidati i potencijalni kandidati za članstvo u EU treba da više učine na pomirenju i dobrosusedskim odnosima, jer EU ne može i neće da uvozi nerešene sporove.
Srpska premijerka Ana Brnabić izjavila je da je godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji u osnovi pozitivan i da prepoznaje napredak u nekim oblastima, ali je kritikiovala njegove delove u kojima su, kako je navela, „iznete političke ocene“.
Liverpul osvojio Ligu šampiona
Fudbaleri Liverpula osvojili su Ligu šampiona, pobedom u finalu nad Totenhemom sa 2:0. Strelci su bili Mohamed Salah iz penala u drugom i Divok Origi u 87. minutu. Arbitar Damir Skomina dosudio je penal nakon što je lopta posle manje od minut u ruku pogodila Musu Sisoka.
Utakmica je posle gola Salaha bila čvrsta, bez velikih šansi. Totenhem je u poslednjih 15-ak minuta imao inicijativu, ali bez uspeha. Liverpul je posle grešaka odbrane Totenhema pred kraj utakmice dao drugi gol i osvojio svoj šesti trofej šampiona Evrope, prvi posle 2005. godine.
Pet najčitanijih tekstova prethodne nedelje
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.