Medicinska oprema u kovid bolnicama skuplja prašinu: Da li će država morati da plati penale EU ili da vrati aparate? 1foto (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ)

Da li će Srbija morati da vrati medicinsku opremu koju je nabavila sredstvima Fonda solidarnosti EU, u iznosu 11.968.276 evra, za finansiranje hitnih aktivnosti u borbi protiv kovida, kao i za sprovođenje ostalih mera u oporavku srpskog zdravstvenog sistema ostaće, za sada, nepoznanica.

Ali, kako je za N1 navela Tanja Miščević, ministarka za Evropske integracije, ona „zna da su sve kovid bolnice predmet razgovora u Ministarstvu zdravlja, kao i da se traži rešenje da se oprema i bolnice na najbolji način iskoriste“.

„Povampirena“ pitanja o medicinskoj opremi koja je nabavljana tokom pandemije kovida, uključujući i respiratore koje je lično predsednik Srbije nabavio, ovog puta odnose se na opremu koja je kupljena sredstvima EU pošto je, 13. aprila 2022, potpisan Sporazum o poveravanju kojim je Evropska unija našoj zemlji bespovratno dodelila 11.968.276 evra iz Fonda solidarnosti EU za finansiranje hitnih aktivnosti u borbi protiv kovida 19, kao i za sprovođenje ostalih mera u oporavku srpskog zdravstvenog sistema, a koji je u ime Srbije potpisala tadašnja ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović.

Sve bi to palo u teški zaborav, baš kao što je i pandemija kovida, da Dejan Stevanović iz Narodnog pokreta Srbije (NPS) nije upozorio da će Srbija ili morati da vrati opremu ili država da plaća penale po Sporazumu kojim je Srbiji dodeljeno oko 12 miliona evra.

Dva problema

On za Danas tvrdi da je dobio „nezvanične, ali precizne informacije, da postoji problem što u tom dokumentu stoje dve važne stvari: prva je da oprema mora da se koristi za lečenje pacijenata, što se trenutno u kovid bolnicama koje ta sredstva koriste ne dešava jer su zatvorene, dok je drugi – zabrana da se ta sredstva daju drugim zdravstvenim ustanovama na korišćenje.“

kovid
Dejan Stevanović, Foto: Privatna arhiva

„Znači da je jedino pravo logično rešenje da se kovid bolnice u Batajnici, Kruševcu i Novom Sadu sada privedu nameni, odnosno da se koriste za lečenje građana. Imam informacije da su ta sredstva iz evropskog fonda, između ostalog, iskorišćena za nabavku angio-stolova, skenera, monitora za praćenje stanja pacijenta, kreveta… U kovid bolnicu u Kruševcu, odakle sam ja, deo te opreme je došao. Razgovarao sam sa lekarima kruševačke bolnice koji su mi rekli da je prošle godine bio plan da se u kruševačkoj kovid bolnici otvori palijativno zbrinjavanje, ali i hemodijaliza jer postoje i mobilni uređaji za dijalizu. Nije se ništa od toga desilo“, opisuje stanje na terenu naš sagovornik.

Kako dodaje, „da ne bismo bili u obavezi da plaćamo penale ili vraćamo opremu, na osnovu odredbi sporazuma trebalo bi da opremu koristimo za lečenje pacijenata u tim kovid bolnicama.

„Da li će to biti palijativa u Kruševcu, a u drugim mestima neka druga spefična grana medicine to će zavisiti od potreba“, kaže Stevanović.

Ukoliko ne bude bilo odgovora…

Na pitanje Danasa da li su se kao stranka ili on lično obraćali ovim povodom Ministartvu zdravlja ili su pokrenuli to pitanje u nadležnim institucijama, on kaže:

„Moja saznanja su da je EU pokrenula ova pitanja i poslala ih Ministarstvu zdrvalja. Očekujem da će nadležni zvanično da odgovore. U suprotnom, naravno da ćemo i mi tragati za odgovorima jer nije cilj da oprema stoji“, kazao je on.

Istovremeno, Tanja Miščević nije rešila dilemu da li će Srbija morati da vrati medicinsku opremu.

Razgovara se sa EU

„Naravno da se o tome razgovara i sa EU. Jer, oprema je imala svoju svrhu, nadamo se da ona više neće trebati. Ali, razgovara se i tome da li može da se iskoristi za neke druge stvari. Znam da je postojala priča pre par godina, da se otvori palijativna nega. Ali, oprema koja tamo postoji je mnogo više od svega toga. O tome se veoma ozbiljno razgovara“, kazala je Miščević.

Prema objavljenim informacijama, na spisku opreme koja je kupljena uz pomoć Fonda solidarnosti EU su skeneri, sto za angiografiju, mobilni dijalizni aparati, kontejneri za presovanje kartona, kreveti i pacijent – monitori.

Sa druge strane, Danas je poslao zvanična pitanja Ministarstvu zdravlja u vezi sa celim ovim slučajem, ali do objave ovog teksta oddgovori nisu stigli.

Podsetimo, u aprilu pre dve godine, ministarka za evropske integracije i nacionalna IPA koordinatorka Jadranka Joksimović potpisala je u ime Republike Srbije Sporazum o poveravanju, kojim je Evropska unija našoj zemlji bespovratno dodelila 11.968.276 evra iz Fonda solidarnosti EU, za finansiranje hitnih aktivnosti u borbi protiv kovida 19, kao i za sprovođenje ostalih mera u oporavku srpskog zdravstvenog sistema.

Kovid
foto EPA-EFE/CLEMENS BILAN / POOL

Ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre prethodno je uručio ministrki Joksimović Sporazum.
Evropska komesarka za koheziju i reforme Elisa Fereira je ranije već potpisala Sporazum u ime EU. Njime je obezbeđeno podmirenje dela troškova koji su nastali tokom krize javnog zdravlja kao posledica pandemije.

Ambasador Žiofre je tada rekao da je „ova bespovratna pomoć vredna skoro 12 miliona evra od EU još jedan izraz naše posvećenosti podršci Srbiji u borbi protiv pandemije.“
„U borbi protiv kovida 19, EU je od početka stajala uz rame Srbiji. Finansirali smo kargo letove za transport medicinskih materijala, finansirali smo zdravstvene radnike i značajno pomogli Srbiji u kupovini vakcina. Srbija je dobila sanitete i zaštitne maske. Pri tome, EU je tokom 20 godina uložila više od 516 miliona evra u zdravstveni sektor Srbije. Brojne bolnice širom zemlje je finansirala EU“, kazao je on.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari