Kragujevac: Bitka za svaku "livadu" ili za očuvanje zelenih oaza 1Lepenički bulevar: Kragujevac Foto: Milan Nikić

Najavljena izgradnja stambeno – poslovnog objekta na obali jezera Bubanj, u užem kragujevačkom gradskom jezgu, već duže vreme intrigira šumadijsku javnost, pre svega onu političku.

Ovih dana je otkriveno da  je privatni investitor i vlasnik lokacije, nasuprot uveravanjima gradske vlasti da na tom mestu neće biti dozvoljena nikakva gradnja, ogradio pozamašni prostor na obali jezera, i usred njega postavio bager.

To je izrodilo sveopšti obračun na kragujačkoj političkoj sceni.

Najpre je, uoči minulog vikenda, kragujevački odbor Narodne stranke, koji je javnost svojevremeno alarmirao i informacijom da je na jezeru Bubanj predviđena izgradnja stambeno – poslovnog kompleksa, saopštio da je privatni investitor, u međuvremenu, ogradio svoju lokakciju, te da vlast u Kragujevcu o tome ćuti, odnosno ne reaguje „na uništavanje poslednje zelene oaze u užem gradskom jezgru“.

Narodnjaci su, pritom, poručili da to uništavanje prirode može da se zaustavi zamenom zemljišta za izgradnju i pitali nadležne da li su to ponudili investitoru.

Vladajuća Srpska napredna strana je ubrzo uzvratila tvrdnjom da Narodna stranka „nije informisana o toj temi“, pošto je komisija za planove gradske uprave odbila projekat investitora za gradnju kraj jezera Bubanj i da mu, shodno tome, nadležne službe nisu izdale ni građevinsku dozvolu, niti lokalcijske uslove.

Naprednjaciju su optužili kragujevuačku opoziciju  i za nestručnnost, što je isprovociralo Dveri i Demokartsku stranku da oštro repliciraju i optuže lokalnu naprednčaku vlast i „njene satelite“ za svekoliku devastaciju i marginalizaciju Kragujevca.

Demokrate su, tako, pored ostalog ustvrdile da je zavaljujući naprednjačkim „stručnjacima“ Kragujevac jedini grad u Srbiji kojeg su zaobišli svi saobraćajni koridori,  pa i onaj Šumadijski („Vožd Karađorđe“) , da radnike Fijat Krajslera šalju na rad u Slovačku, da je Kragujevac u novom prostornom planu Srbije izgubio i status regionalnog centra.

DS pita gradsku vlast i zašto je privatni investitor ogradio i delove trim staze kraj jezera i rasvetu pored nje, čiju gradnju je finansirala lokalna samouprava.

Da li to znači, nadovezuju se demokrate, da su  gradski „stručnjaci“, prilikom tekućeg uređenja čitave obale i okruženja jezera, uzurpirali privatnu imovinu, što će, na kraju, morati da plate Kragujevčani.

Portal „Glas Šumadije“ ranije je pisao da je „sporna“ parcela pored jezera Bubanj, pored saobraćajnice koja Kragujevac povezuje sa Koridorom 10, po katastru, gradsko građevinsko zemljište, ali da pripada firmi „Just naturale d.o.o.“ porodice Medić, iz Novog Sada.

Ta kompanija je prvog dana minulog vikenda  saopštila da poštuje propise, da su ispunjeni uslovi da se odobri projekat, ali da je „usmeno obaveštena“ da gradska komisija za planove „neće raditi do izbora novog gradskog urbaniste“.

Istovremeno, Firma „Just naturale“ obavestila je javnost da je „grad Kragujevac, koristeći republička sredstva, na njihovoj parceli izgradio javne objekte – kompletnu rasvetu, trim staze, deo trotoara, čime je povredio pravo na njenu imovininu.

U neposrednoj blizini jezera Bubanj  ranije su izgrađeni sportska hala, SBB hala „Jezero“,  hipemarketi „Roda“ i „Lidl“, nedovršeni salon autimobila i privatni restoran sa baštim „Dvorište“.

Na nekoliko desetina metara od obale jezera  je i nekadašnja  Zastava promet, svojevremeno jedna od najvećih servisno – prometnih firmi u bivšoj Jugoslaviji, na čijoj lokalciji i objektima grad planira da u dogledno vreme izgradi novu autobusku stanicu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari