Projekat „Poziv za pomoć“ trajao je šest meseci, realizovan je uz podršku UNDP-a, Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Republike Srbije, a finansiran od strane Kraljevine Švedske.
„Ostvareno je preko 200 sati dežurstva na SOS telefonu, 60 sati psihološke podrške, 80 sati pravne podrške, 10 žena je dobilo pravno zastupanje u sudskim postupcima i realizovana je obuka za nove članice ’’Oaze sigurnosti’’ za pružanje podrške ženama žrtvama nasilja u porodici čime smo ojačali tim“, rekla je Mina Mijailović, menadžerka projekta.
Prema rečima Mijailović, projekat je pokazao da se broj žena koje trpe nasilje ne smanjuje.
„Ono što je zajedničko svima je da su u pitanju godine nasilja. Druga stvar koja je veoma uznemirujuća je da se posle 20 godina aktivne borbe i rada na unapređenju položaja i zaštite žrtava od nasilja u porodici, žena vrati iz institucije nezadovoljna“, istakla je Vera Simić, koordinatorka savetovališta u Oazi sigurnosti.
Jedan od problema leži i u podatku da je većina žena ekonomski zavisna od nasilnika, da često nema ni podršku porodice.
Uz neadekvatno postupanje institucija, žene koje trpe nasilje, najčešće ostaju u nasilnom okruženju, uz nasilnog partnera ili srodnika.
„Tokom 2020. godine prijavljeno je 1029 slučajeva nasilja, 600 prijava tokom vanrednog stanja, a procesuiranih svega 44. Ove godine do danas 931 prijava nasilja u porodici ka Centru za socijalni rad i ukupno 11 procesuiranih“, rekla je dr Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu.
U cilju osnaživanja žena, ali i drugih kategorija kojima je potrebna pomoć šire društvene zajednice, Kragujevac je aplicirao kod UNOPS-a sa projektom stanovanja uz podršku.
Program uključuje žene koje izlaze iz Sigurne kuće, mladi koji izlaze iz hraniteljskih porodica, Romi i Romkinje kao i višečlane porodice sa osobama sa invaliditetom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.