Prestonoca kulture Srbije prvi put će, po ugledu na Evropu, da bude proglašen 2023. godine, najavila je ministarka kulture i informisanja Maja Gojković.
Gojković je primetila da se često govorilo o temi decentralizacije kulture, da nema ministra koji o ovome nije pričao.
„Ali ono što je bilo neophodno i što sam počela da radim jeste da izlazim iz Beograda i da kao ministar dolazim u lokalne samouprave i razgovaram o konkretnim potrebama kako bi svi u našoj državi shvatili koliko je kultura neophodna da bi jedna država bila moderna, razvijena i hvatala korak sa svetom“, podvukla je Gojković.
Ona je rekla da je za realizaciju projekata iz oblasti kulture ove godine u republičkom budžetu opredeljeno 320 miliona dinara, te da je konkurs za raspodelu tog novca otvoren do kraja narednog meseca, nakon čega će komisija odlučivati o njihovom kvalitetu.
„Tu ima dosta prostora za lokalne samouprave“, kazala je Gojković prilikom današnje posete Kragujevcu.
Ministarka je ocenila da je Kragujevac grad koji je posvećen kulturi, koji ima svoje festivale, umetničke škole, akademije i da je jedan od najozbiljnijih kandidata da u novom programu Prestonica kulture Srbije konkuriše i postane Prestonica kulture u 2023. godini.
Gojković je precizirala da će u 2021. godini biti doneta odluka koji će to biti grad, da bi se u 2022. godini investiralo i zatim otvorila vrata za sve građane Srbije.
Ministarka Gojković je sa gradonačelnikom Kragujevca Nikolom Dašićem posetila multifunkcionalnu dvoranu „Šumadija“, sa oko 1.000 mesta, koja je svojevremeno bila bioskop, a uz to služila i za baletske i operske predstave i koncerte i koja je već deset godina zatvorena i zapuštena.
„Rekonstrukcija, revitalizacija i stavljanje u funkciju dvorane ‘Šumadija’ su prioriteti grada Kragujevca, a u finansiranju obnove treba da učestvuju i druga ministarstva, ne samo Ministarstvo kulture i informisanja. Tu ima prostora za razgovore, jer je neophodna jedna velika, sveobuhvatna rekonstrukcija Hale kako bi dobili pozorišne i koncertne prostore, kao i za druge namene”, rekla je Gojković.
Odgovarajući na pitanje novinara zašto Ministarstvo kulture i informisanja, uprkos brojnim obećanjima, nije učinilo ništa da zaštiti kulturno – istorijsko nasleđe Kragujevca i države u tom gradu, pre svega objekte u industrijskom komplesu Knežev arsenal, ministarka Gojković je rekla da nije upoznata sa tim šta je ministarstvo obećavalo i ispunjavalo u prošlosti.
Obećala je, međutim, da će se ozbiljno pozabaviti i tom problematikom.
Podsećamo, nedavno, pod teretom snežnog pokrivača, urušila krovna konstrukcija i inače teško zapuštene i već narušene Stare mašinske radionice u okviru kulturno istorijskog industrijskog kompleksa Knežev arsenal, koji se nalazi pod zaštitom države.
Ni većina ostalih objekata u tom kompleksu nije u boljem stanju, koji je počeo da nastaje davne 1853. godine
Govoreći o stanju u kulturi izazvanom pandemijom, Gojković je istakla da se Srbija dobro nosi i suočava sa pandemijom Kovida 19 i dobra vest je što sve više građana Srbije prima vakcinu.
Gojković je podsetila da smo jedna od retkih država koja je obezbedila vakcinaciju za glumce i umetnike koji se bave scenskom delatnošću u zatvorenim prostorima, što omogućava da se ponovo na uobičajen način prate kulturni sadržaji i da se zaboravi na pomoćna onlajn sredstva, koja su dobrodošla, ali ne pružaju pravi utisak i konzumaciju kulture.
Ministarka Gojković je posetila i Pozorište za decu Kragujevac, koje, kako je rekla, ima dobru i međunarodnu saradnju posvećenu najmlađoj publici i da upravo ispunjava jedan od ciljeva kom želi da se posveti u Ministarstvu kulture u ovom mandatu.
„A to je stvaranje nove publike. Ako ne počnete od najranijih dana ne možete da očekujete da neko sa 20 ili 30 godina posećuje ustanove kulture sam od sebe, ako ga to niste učili od malih nogu“, zaključila je Gojković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.