Kragujevački oružari izgubili pravo na besplatno lečenje 1Ilustracija Foto: Pixabay/valelopardo

Radnici Zastave oružja izgubili su danas pravo na besplatno lečenje u državnim zdravstvenim ustanovama.

Ukoliko, zbog eventualnih zdravstvenih problema, moraju da zatraže medicinsku pomoć, oružari od danas  dijagnozu i terapiju kod izabranog  lekara ili, pak, specijaliste, mogu  da dobiju isključivo o sopstvenom  trošku.

Zastavini oružari  bez prava na besplatno lečenje ostali zbog toga što im, saznaje naš list, fabričko poslovodstvo tri poslednja meseca nije uplaćivalo doprinose za zdravstveno osiguranje. Krajem minule sedmice, inače, zvanično je  obznanjeno da su gubici Zastave oružja premašili 30 miliona evra, a da su dugovi fabrike dostigli 17 milijardi dinara.

Poznavaoci  ove problematike,  već duže, podsetimo, upozoravaju da država, uprkos zaključcima Vlade Srbije iz 2011., 2012. i 2013., kojima je oficijelno najavljivana konverzija poreskih dugova najznačajnijih domaćih vojnih fabrika  (Zastave ,Krušika , Slobode i drugih) u državni ulog u njihovom kapitalu, godinama ništa ne  preduzima da preduzeća namenske proizvodnje  oslobodi dužničkog ropstva, u koje  su,dobrim delom, zapala tokom oporavka od posledica NATO bombardovanja, u proleće 1999.godine.

Umesto da konverzijom poreskih dugova pomogne vojnoj industriji,  država  je (ne)činjenjem, ističu upućeni,  doprinela da ti dugovi, u čijem iznosu 60 odsto čine kamate, narastu u meri da sve ozbiljnije ugrožavaju poslovanje vodeći fabrika namenske proizvodnje u Srbiji. S druge strane, kadrovsku i poslovnu politiku tih  fabrika, javna je tajna, tvrde izvori našeg lista, preuzeli su domaći trgovci oružjem bliski aktuelnoj vlasti i Srpskoj naprednoj stranci.

Među tim  trgovcima  je i otac ministra unutrašnjih poslova Srbije Neboje Stefanovića – Branko  Strefanović, koji je angažovan u kompaniji GIM, a koja je granate i mine od Krušika, prema dostupnim podacima, kupovala jeftinije i od državnog preduzeća za izvoz naoružanja i vojne opreme – Jugoimporta SDPR. Stefanović senior se pominje i u kontekstu nedavne afere vezane za izvoz Krušikovih granata u Saudijsku Arabiju, koje su delom  završile i u ratom zahvaćenom Jemenu. Trenutna situacija u Krušiku, čiji je prethodni direktor Mladen Petković, krajem prošle godine “prekomandovan” u Zastavu oružje, istovetna je, ako ne i gora  od one u kragujevačkoj fabrici. Valjevska fabrika je, takodje “dužna i ružna”,  radi  tek sa 20 odsto kapaciteta,  dok su gubici dostigli 40 miliona evra…

Radnici Krušika nedavno su pomoć tražili od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, dok  Zastavini oružari traže razgovor sa premijerkom Anom Brnabić I ministrom odbrane Aleksandrom Vulinom. Odgovora od državnih zvaničnika još uvek nema.  O situaciju u Krušiku sutra (sreda)  će, kako doznajemo,da raspravlja fabrički Nadzorni odbor, a o stanju u Zastavi oružju i ugroženim pravima kragujevačkih oružara  tokom sutrašnjeg  dana bi, kako se očekuje,  trebalo  da se oglasi njihova sindikalna organizacija.

Nadzorni odbor demantovao da su radnici “izgubili pravo na besplatno lečenje”

Povodom vesti da zdravstvene knjižice zaposlenima u Zastava oružju nisu overene, danas se oglasio i Nadzorni odbor fabrike, koji je, kako se navodi u saopštenju tog organa upravljanja, “oštro demantovao” da su radnici te fabrike “izgubili pravo na besplatno lečenje” , kako je naš list objavio.

-Radnici Zastava oružje su i dalje osigurani, nisu izgubili pravo na besplatno lečenje, a problem koji se javio u toku današnjeg dana je nastao zbog neblagovremenog preknjižavanja novčanih sredstava Zastava oružje na računu Poreske uprave. Naglašavamo, da je Zastava oružje odmah stupila u kontakt sa zdravstvenim ustanovama kako ne bi došlo do prekida u lečenju zaposlenih i ugrožena njihova zdravstvena zaštita. Neutemeljenim izveštavanjem nanosite nesagledivu štetu našem privrednom društvu, pa vas molimo da se ubuduće suzdržite od takvog načina rada, navodi se u saopštenju Nadzornog odbora Zastave oružja.

Uprkos demantiju NO, radnici Zastave oružja danas, ipak, nisu mogli da ostvare pravo na lečenje u državnim zdravstvenim ustanovama. Neki od njih su, zbog neoverenih knjižica, vraćeni iz Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika u Kragujevcu. U Sindikatu Zastave oružja kažu da zaposleni u toj fabrici ni tokom sutrašnjeg dana (sreda) , neće moći da zatraže besplatnu medicinsku pomoć.U oružarskom Sindikatu, inače. već duže tvrde da najveći štetu Zastavi oružju nanosi upravo fabrički Nadzorni odbor, na čelu sa pukovnikom Ivicom Marjanovićem. Sindikat Zastave oružja krajem prošle nedelje saopštio je da je ta fabrika u poslenje tri godine zabeležila gubitak veći od 30 miliona evra, te da se to dogodilo „od kada je Ministarstvo odbrane u Nadzorni odbor preduzeća delegiralo Ivicu Marjanovića, Amira Osmanagića i Dragana Stevanovića“.

Blokada fonda

Zaposleni u Zastavi oružju bez prava na besplatno lečenje, zbog neuplaćenih dorpinosa, bili su i u februaru 2012., kada su, predvodjeni  Sindikatatom,  preuzeli zgradu filijale  Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje u Kragujevcu, koju su u danonoćnoj blokadi držali četiri dana. Pobunjene oružare tada je posetio ondašnji ministar za zdravstvo dr Zoran Stanković, nakon čijeg boravka u Kragujevcu je država rešila problem zbog kojeg su radnici Zastave oružja ponovo bili izašli na ulice.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari