Ugostitelji iz Kragujevca predali su danas novu peticiju nadležnima u gradskoj i državnoj upravi, kojom zahtevaju da, u vreme epidemije kovida 19, imaju isti tretman kao i njihove kolege u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji.
Inače, njihovi objekti od prošlog četvrtka kad je, nakon proglašenja vanredne situacije u gradu, stupila na snagu uredba Vlade Srbije o merama za suzbijanje zaraze virusom korona, rade skraćeno, odnosno od 7 do 20 sati.
– Mislimo da je poslednjih dana neopravdanom hajkom u Kragujevcu svim ugostiteljima načinjena dramatična šteta, da je na nedopustiv način ukaljan ugled jedne časne i respektabilne profesije koja je oduvek smatrana za najlepše lice našeg grada a od koje direktno ili indirektno živi gotovo deset odsto Kragujevčana. Ne vidimo, naime, nijedan logičan razlog da ugostitelji Kragujevca budu diskriminisani u odnosu na svoje kolege iz Beograda, Čačka, Užica i drugih gradova u Srbiji a ugostiteljska delatnost ovako ocrnjena i predstavljena u medijima kao potencijalan izvor zaraze. Nijednoj srodnoj ili sličnoj delatnosti nije na ovakav način otežan i gotovo onemogućen rad – navodi se u petici kragujevačkih ugostitelja.
Svim sugrađanima poručujemo, dodaje se, da preduzimamo sve propisane mere kako bi se u našim objektima osećali bezbedno.
Epidemiolozi grada Kragujevca složili su se, tvrde, sa zahtevom za produženje radnog vremena ugostiteljskih objekata u Kragujevcu do 23 sata jer njihove terase i letnje bašte nisu mesto širenja zaraze.
Ugostitelji u obraćanju nadležnima podsećaju da je delatnost kojom se bave jedna od onih koje su bile na žestokom udaru tokom 50 dana vanrednog stanja, s obzirom da je objektima te vrste rad bio zabranjen u potpunosti. Istovremeno, sve obaveze ugostitelja iz perioda kad nisu radili reprogramirane su i odložene.
– Upravo u trenutku kada se lavovski borimo da isplivamo pod teretom poreskih reprograma iz prethodnog perioda, nama se ograničava rad. Zato postavljamo pitanje kako ćemo pod takvim uslovima, sa drastično skraćenim radnim vremenom u najfrekventnijem periodu dana i drastično smanjenim kapacitetima, da servisiramo svoje obaveze, plaćamo zakupe i namete i daju plate svojim radnicima, pitaju kragujevački ugostitelji nadležne u gradu i državi, od kojih iznova traže “ekonomsku pomoć kako bi bili u stanju da prežive trenutnu situaciju”, koju, kako navode, karakteriše dvotrećinski pad prometa – dodaje se.
Ugostitelji insistiraju da se njihovi zahtevi “ne dovode ni u kakvu vezu za politikom”, jer njih “interesuje isključivi život njihovih zaposlenih i goli opstanak posla kojim se bave”.
Zaštićene kladionice
Iako se delom bave i ugostiteljskom delatnošću, brojne kladionice, kockarnice i drugi objekti tog tipa u Kragujevcu, što se da uočiti i večernjom šetnjom krog grad, od početka primene metra za suzbijanje kovida 19, rade do “u sitne sate”. Na vratima im, doduše, piše novo radno vreme – od 9 do 20 sati, ali rade znatno duže, a neke od njih, u ulici Jovana Ristića, na primer, prepune su gostiju koji, kao osoblje, ne nose zaštitne maske.
Kragujevačka gradska inspekcija koja je nadležna za primenu mera za suzbijanje zaraze ne reaguje na rečeno očigledno kršenje odluke gradskog Kriznog štaba i uredbe Vlade Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.