Francuska vladajuća stranka, Ujedinjeni narodni pokret (UMP), prema sopstvenim rečima, želi da „ubrza“ i „racionalizuje“ rad Narodne skupštine. UMP koristi priliku da značajno izmeni Pravilnik o radu skupštine, jer je u svakom slučaju neophodno uneti neke izmene zbog promene ustava, prema kojem je sada moguće da se predsednik države obrati skupštini i da poslanici diskutuju, ali ne i da glasaju o govoru šefa države.
Predlog pravilnika, o kojem će skupština raspravljati od 13. januara, prvog radnog dana posle božićne i novogodišnje pauze i koji treba da bude donet do 1. marta, predviđa dve grupe mera, što izaziva ogorčenje opozicije. Predviđa se „pojednostavljena procedura“ za zakonske tekstove „malog pravnog dometa“, po kojoj bi se o predlogu i amandmanima diskutovalo samo u skupštinskom odboru zaduženom za tu oblast, dok bi skupština potom samo glasala o njemu. Nezgoda je što je pojam „mali pravni domet“ nejasan i krajnje rastegljiv, te je pod njega moguće podvesti mnogo toga.
Takođe, svaka poslanička grupa, u zavisnosti od broja mesta u skupštini, imaće određeno ukupno vreme za diskusiju o predlogu zakona u načelu i pojedinostima, kao i za obrazlaganje amandmana i diskusiju o njima. Poslanička grupa će to vreme rasporediti po svojoj želji, te će tako biti sprečeno predlaganje amandmana osmišljenih u cilju opstrukcije rada skupštine. Na zakon o spajanju javnog servisa za distribuciju gasa (GDF) i privatne kompanije za proizvodnju i distribuciju energije „Suez“, opozicija je 2006. predložila 137.655 amandmana.
Zbog velikog broja amandmana opozicije i dugih diskusija o njima UMP nije uspeo da donese zakon o prestanku reklama posle 20 časova na televizijskim kanalima javnog servisa (FR2 i FR3), koji je trebalo da počne da se primenjuje od 5. januara iduće godine, iako je institirao predsednik države Nikola Sarkozi. Skupština je napokon usvojila zakon poslednjeg dana pred praznično raspuštanje, tako da će Senat o zakonu raspravljati tek posle 13. januara. Kako bi se ispunila želja šefa države da se oglašavanje prekine petog januara, upravni odbor televizije, koji je postavio UMP, doneo je samostalno odluku o prestanku emitovanja oglasa. Televizijski javni servis je ostao bez dela prihoda, a privatne televizije profitiraju jer se reklame sele na njihove kanale.
Ni zakon o radu velikih robnih kuća nedeljom nije usvojen zbog neuobičajeno brojnih amandmana i beskrajnih diskusija o njima. Opzicija najavljuje žestoko protivljenje, „bitku svih bitaka“ kako njeni predstavnici izjavljuju za Liberasion, povodom ovog predloga skupštinskog poslovnika. Lider socijalista, poslanik Arno Montenbur, izjavljuje da Pravilnik „ozbiljno ugrožava demokratiju“, a na primedbu predsednika vlade Fransoa Fijona da „u podnošenju sto puta istog amandmana nema ničeg od demokratije“, odgovara da nije na predsedniku vlade da „određuje kako će opozicija delovati“.
Treba reći da je opstrukcija rada skupštine stara i često primenjivana mera. U američkom senatu govornik može da govori neograničeno, koliko fizički može da izdrži. U skupštini Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca poslanici su čak čitali Sveto pismo. U Americi je snimljen 1939. film „Gospodin Smit u Senatu“ sa Džejmsom Stjuartom, u kojem, kako bi odložio donošenje zakona, senator govori do iznemoglosti sve dok, onemoćao, ne izgubi svest.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.