Kralj Petar na zrenjaninskom trgu 1Foto: M.P.

Spomenik kralju Petru Prvom Oslobodiocu u Zrenjaninu prati burna istorija, od podizanja do rušenja, pa novog obnavljanja, puno se toga desilo.

Za posetioce koji obilaze Zrenjanin, na gradskom Trgu slobode svega ima, počev od barokne Gradske kuće, zatim zgrada muzeja, pozorišta, biblioteke i ostalih objekata u stilu akademizma, neorenesanse i eklektike. A među njima, usred modernih granitnih ploča i na mestu gde je nakada stajao spomenik narodnom heroju Žarku Zrenjaninu, smešten je spomenik Kralju Petru I, srpskom kralju koji nikada nije stupio u ovaj grad.

Prema onoj da svako vreme svoje heroje ima, vredi podsećanje da je pre spomenika Žarku Zrenjaninu ovaj trg krasio stari spomenik Kralju Petru I, u vreme kada je Zrenjanin kratko nosio naziv Petrovgrad, a pre svega toga, 1902. godine na trg je u tadašnjem Velikom Bečkereku postavljen spomenik Kiš Erneu, generalu i predvodniku mađarske pobune protiv carskog apsolutizma Austrije.

Prema podacima Istorijskog arhiva Zrenjanin, prvobitni spomenik kralju Petru I Karađorđeviću na Trgu slobode podignut je pre 94 godina i radio ga je zagrebački vajar Rudolf Valdec.

Podizanju su prethodile skupštinske odluke, prikupljanje sredstava, odabir izvođača i sama izrada.

Otkriven je 1. decembra 1928. godine, na desetogodišnjicu ulaska srpske vojske u Veliki Bečkerek, oslobođenje Banata i njegovo pripajanje Srbiji u prisustvu izaslanika kralja Aleksandra I, artiljerijskog pukovnika Vojislava Savića, ministra Dragiše Cvetkovića i dr Slavka Županskog, predsednika Srpskog narodnog veća u Velikom Bečkereku 1918. godine.

Županski je u govoru tada rekao – „Dragi Banaćani, dobili ste u svom najlepšem gradu starog kralja u tuču i mramoru. Da ga čuvate i da vas čuva!“

Za vreme fašističke okupacije na spomenik su, prema svedočenjima, kačeni koferi i metle kao poruka da je vreme za „čišćenje“ i odlazak.

Nemačke okupacione vlasti prvo su ga naružile a onda srušile. Prvo nasilno obaranje biste, potom miniranje postamenta.

Po oslobođenju, pokazalo se, ni nova vlast nije marila za kralja. Ostaci spomenika iskorišteni su za stepenište zgrade pošte i izlivanje biste narodnog heroja Žarka Zrenjanina, dok se u muzeju čuva glava figure kralja Petra.

Tek će devedesetih godina u Zrenjaninu biti pokrenuta inicijativa za obnovu kraljeve biste a koliko vremena, truda, novca i muke je trebalo da se sve realizuje znaju samo oni koji su u tome učestvovali.

Spomenik je obnovljen 2005. godine nakon desetogodišnjih napora Odbora za obnovu spomenika, gradskih institucija i preduzeća, od kojih mnoga danas ni ne rade poput Šinvoza i Jugoremedije.

Prikupljeno je 170.000 evra, pomogla je i dijaspora, svako ko je mogao a repliku spomenika uradio je akademski vajar iz Bijeljine Zoran Jezdimirović.

Napravljen je spomenik u bronzi, konjanička skulptura koja ima oslonac na samo dve noge sa mermernim postamentom, visok sedam metara.

Na postamentu se nalaze i dva baljerefa, sa prikazima istorijskih događaja „Prelaz preko Albanije“ i „Povorka na Terazijama nakon krunisanja“.

Obnovljeni spomenik je 17. januara 2006. godine otkrio prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević, praunuk kralja Petra.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari