Kraljevo: Bez promena u praksi preventive u oblasti životne sredine 1Foto: Z. Nikolić

U Kraljevu je juče održana druga sednica Saveta za zaštitu životne sredine Gradskog veća . Savet je najpre razmotrio predlog Programa korišćenja sredstava budžetskog fonda za zaštiu životne sredine grada Kraljeva za 2019 godinu.

Nažalost i ovoga puta je, zbog neadekvatnih priprema predlagača i nastavka prakse razgovora o ovim i drugim pitanjima iz važne oblasti zaštite životne srednine „u cajtnotu“ te neefikasnih kompetencija samog Saveta, usvojen predlog Programa korišćenja sredstava budžetskog fonda za zaštiu životne sredine grada Kraljeva za 2019 godinu.

Od izvestilaca, predsednika Saveta i člana gradskog veća zaduženog za oblast zaštite životne sredine i rukovodioca Odseka za zaštitu životne sredine, moglo se čuti da se u 2019 godini očekuje više od prošlogodišnjih 21.000.000 dinara u ovom Fondu.

Zapravo, očekuje se da po osnovu naplaćenih naknada za zaštitu životne sredine od građana i privrede (takozvane eko-takse) bude prikupljeno oko 37.000.000 dinara ali će deo tih sredstava biti utrošen i za aktivnosti u okviru drugih budžetskih programskih partija kojima se rešavaju problemi upravljanja otpadnim vodama i upravljanja komunalnim otpadom što su „par ekselans“ primer trošenja sredstava na otklanjanje posledica, a ne uzroka devastiranja životne sredine.

Stiče se utisak da, još uvek, većinski deo članova Saveta za zaštitu životne sredine Gradskog veća, kojima je ovo tek II sednica, ne shvata kakva je uloga ovog radnog tela sa, rekli smo već, malim i nejasno definisanim kompetencijama.

No i sa tako malim mogućnostima Saveta valjalo bi nešto menjati u postojećoj praksi njegovog rada. Za početak je neophodno da broj sednica ovog radnog tela bude primeren ovimu problema u ovoj izuzetno bitnoj oblasti kako sa stanovišta mogućih, i već prisutnih, posledica tako i sa stanovišta normativniih i stvarnih mogućnosti grada kao lokalne samouprave.

Jer, opravdanja koja su se na sednici čula od strane izvestioca, kako u vezi samog dnevnog reda tako i u veze visine sredstava opredeljenih za potrebne edukativne, istraživačke i razvojne projekte u oblasti zaštite životne sredine na teritoriji grada Kraljeva kao lokalne samouprave, nisu baš utemeljena niti na činjenicama niti na potrebama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari