Kraljevo dečijom pesmom slavi stoletne veze sa Rusijom 1Foto: Zoran Nikolić

U  Kraljevu je na Trgu Srpski ratnika, u organizaciji Savet za rodnu ravnopravanost grada Kraljeva, dečiji hor „Arija“ pod upravom Dragane Milićević snimio nekoliko srpskih i ruskih pesama koje će, kako je planirano, biti emitovane 9. maja na Dan pobede na ekranima širom Moskve.

Ovo je deo planiranih aktivnosti kojim Međunarodna konferencija  potomaka antifašističkih boraca iz Drugog svetskog rata „Besmrtni puk“ želi da u Srbiji podseti na zajedničku na antifašističku borbu u Drugom svetskom ratu.

Ideja „Besmrtnog puka“ rodila u sibirskom gradu Tomsku 2011 godine a u Moskvi je ova šetnja, prvi put, organizovana 2013 godine. Zasluge za predstavljanje Kraljeva, na ovaj način, tokom obeležavanja Dana pobede 2020 godine, učešćem dečijeg hora i Udruženja ratnih vojnih invalida Kraljeva pripadaju Lidiji Knežević-Pavlović, predsednici  Saveta za rodnu ravnopravnost grada Kraljeva i gospođi Nataliji Šatiljini koja je u Srbiju došla još 1999. godine kao balerina, i od tada neumorno radi na obnavljanju i jačanju srpsko-ruskih veza.

Kraljevo duguje posebnu zahvalnost  pripadnicima 1041. sovjetskog puka, 65. Korpusa Crvene armijekoji su zajedno sa jedinicama4. crnogorske brigade, 3. i 6. srpske brigade Druge proleterske divizije NOVJ prešle Ibar, zauzevši delove grada oko porušenog mosta i otpočele  presudnu bitku za oslobođenje Kraljeva u noći 28/29. novembar 1944. godine. U borbama za oslobođenje Kraljeva novembra 1944. godine izginulo je 357 pripadnika Crvene armije a njihovi posmrtni ostatci su 1962. godine, uz najveće vojne počasti, preneti u zajedničku grobnicu u Jagodini.

Koreni veza kraljevčana i rusa sežu i u vreme posle revolucionarnih zbivanja iz februara i oktobra 1917. godine. Posle trogodišnjeg građanskog rata i prestanka postojanja carske Rusije oko dva milona Rusa pripadnika svih slojeva elite carske Rusije spas je potražio u emigraciji širom sveta. Njih oko 40.000 našlo je utočište u ondašnjoj kraljevini Jugoslaviji, najvećim delom u Srbiji. Oko tristotine njih , obrelo se i u Kraljevu u kome i danas žive njihovi brojni potomci. Oni su u Kraljevu imali i Sokolsko društvo od 30 muškaraca i 15 devojaka, a 1937. imali su knjižaru i čitaonicu, baletsku trupu i pevačko društvo. I Spomenik srpskim ratnicima u centru Kraljeva koji je kopija spomenika srpskim braniteljima Beograda a čiji je autor Roman Verhovski ruski vajar, arhitekta i umetnik svedoči na svoj način o kraljevačko –ruskim vezama.

1935., a na inicijativu Vladike Nikolaja Velimirovića, povodom obeležavanja godine svetosavlja u porti manastira Žiče, sagrađena je „Bela crkva“ u kojoj su ruski umetnici naslikali fresku cara Nikolaja Drugog , decenijama pre njegove kanonizacije od strane Ruske pravoslavne crkve.

Rusi su od svog dolaska pa do današnjih dana davali su i daju veliki doprinos razvoju grada na Ibru. ProfesoriIgnjatije Poderegin, Feodor Rajevski, Ivan Vedenski i drugi odškolovali su generacije đaka ,Mihail Glušenko je u periodu od 1922 do 1927 godine projektovao crkvu Blagoveštenje u selu Vrdilima i oslikao njen ikonostas. U Kraljevu je živeo i ataman Kubanskih Kozaka, Naumenko. 59 Rusa senašlo na spisku, među 2196 identifikovanih žrtava streljanja koga su izvršili Nemci oktobra 1941. godine u Kraljevu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari