Mnogi građani se ovih dana žale kako od komaraca ne mogu da žive. Stručnjaci savetuju da se od komaraca, ali i krpelja zaštitimo repelentima. Kako napraviti dobar izbor pri kupovini ovih preparata i da li su efikasniji oni u spreju, stiku ili kremi?
Prof. dr Dragana Vasiljević sa Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu ističe da je bitno repelente nanositi u tankom sloju.
„Na otvorene delove kože i na odeću, a ne ispod odeće, da se ovi proizvodi nikada ne nanose na iritiranu, ekcematoznu, odnosno upaljenu kožu i, naravno, ako postoje neke posekotine i rane, da se nikada ne nanose na oči i na usta. I jako je bitno da se nanose u tankom sloju. Takođe, računamo da se nanose na otvorenom. Nakon povratka u kuću treba oprati ostatke repelentnog proizvoda sa kože“, naglašava ona za RTS.
Malu decu treba zaštititi mrežom ili flasterom koji se stavlja na kolica, nikako repelentom, jer može biti toksičan pošto razvoj kože nije završen.
Ako ste izloženi suncu, a ima komaraca, prvo treba da stavite debeli sloj zaštitne kreme, pa onda repelent. Lekari kažu da su alergijske reakcije retke, ali može da izazove druge promene na koži. Veći problem može da nastane, kada se mesto ujeda raščeše, jer se onda najčešće razvija bakterijska infekcija.
„Ti preparati, udruženi sa Suncem kod nekih ljudi, ali kod nekih ljudi samo, mogu izazvati određene promene na koži u smislu određene preosetljivosti, pa čak i hiperpigmentacije“, navodi prim. dr Aleksandar Adamović, direktor Gradskog zavoda za kožne bolesti.
„Mislim da je najveća greška što se oni nanose mnogo puta, ili više puta dnevno, a onda o bezbednosti takvih proizvoda ne može niko da vam garantuje, jer proizvođač garantuje samo za ono što je on naveo. Znači, obično je to nanošenje samo jednom dnevno“, naglašava profesorka Dragana Vasiljević.
Visoke temperature potrajaće cele nedelje, ali dobra vest je da su ekipe Gradske čistoće najavile suzbijanje komaraca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.