Mnogobrojne političke organizacije i udruženja žrtava nekadašnjeg komunističkog režima Istočne Nemačke juče su obeležile 46. godišnjicu od početka izgradnje Berlinskog zida.
Ova građevina je do 1989. delila Nemačku, ali bila i simbol hladnoratovske podeljenosti sveta na dva suprotstavljena bloka.

Mnogobrojne političke organizacije i udruženja žrtava nekadašnjeg komunističkog režima Istočne Nemačke juče su obeležile 46. godišnjicu od početka izgradnje Berlinskog zida.
Ova građevina je do 1989. delila Nemačku, ali bila i simbol hladnoratovske podeljenosti sveta na dva suprotstavljena bloka. Dužina Zida iznosila je 106 kilometara, od čega je 37 kilometara delilo nastanjene delove Berlina. Prema novim saznanjima, od 1961. do 1989. na Zidu je u pokušaju bekstva poginulo 133 ljudi, a najmanje 200 ih je ranjeno.
Ovogodišnje sećanje na žrtve pale na Zidu poklopilo se sa žučnom raspravom započetom prošle sedmice kada je Vladina kancelarija za brigu o aktima nekadašnje istočnonemačke državne bezbednosti objavila dokument iz kojeg proističe da su komunističke vlasti izdale nalog da se puca na sve koji pokušaju da pobegnu preko zida, uključujući i decu.
Pri tome je odavno poznato da je postojala naredba sa se puca na begunce, ali ovako u pisanoj formi ovaj dokument pobija tvrdnje dela ekstremne levice proistekle iz nekadašnje istočnonemčke vladajuće stranke o tome da ovakve izričite naredbe nikada nije bilo. Više političara sa istoka ujedinjenje Nemačke, uglavnom nekadašnji proganjani opozicionari i borci za ljudska prava iz istočnonemačkog režima, zatražili su povodom objavljivanja navedenog dokumenta da se otvore novi sudski postupci protiv onih koji su naređivali pucanje na begunce na Zidu.
Oni ističu da krivica za ubistvo ne zastareva. Ukupno je na Zidu i unutarnemačkoj granici od 1961. do 1989. bilo preko 233.000 pokušaja bekstva, a zabeleženo je 1.065 žrtava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari