Krizni štab: Nastava počinje 1. septembra, čas traje 45 minuta 1Foto: FoNet/Aleksandar Barda

Krizni štab za borbu protiv korona virusa u Srbiji odlučio je da nastava u školama u Srbiji od septembra bude održavana regularno i da časovi traju 45 minuta.

Škole će početi 1. septembra i časovi će trajati 45 minuta, napravili smo tri modela koji će zavisiti od ukrštanja podataka, zasnovanih na  broju zaraženih, procentu pozitivnih testova, i mera prevencije u samim školama, rekao je ministar prosvete Branko Ružić.

– Intencija nam je da nastava bude redovna, da se učenici ne dele u grupe i da nastava traje 45 minuta. Dali smo svoj maksim, prošle školske godine da i u ograničenom okruženju pružimo deci odgovarajuće obrazovanje. Obrazovanje naše dece je jedan od prioriteta u našem radu, razgovarali smo sa svim relevantnim institucijama u oblasti zdravstva i obrazovanja, istako je Ružić na konferenciji za novinare.

Ružić je predstavio tri modela funkcionisanja škola.

Prvi model pripadaće potpuno sigurnom okruženju, deca sede zajedno u klupama, nose masku dok razgovaraju ili odgovaraju, vakcinisani nastavnici ne nose masku sve dok ne priđu učeniku na razdaljinu od 1,5 metra rastojanja.

Drugi model je kombinovani model, sličan prošlogodišnjem za učenike sedmog i osmog razreda i srednjoškolce, što znači da jednan dan idu online, a sledeći dan bi imali neposerdnu nastavu. Razlika je u tome što bi se to radilo na dnevnom nivou za razliku od prethodne godine.  Mađutim ako Tim za škole proceni da ima potrebe to bi se moglo sprovesti i kod učenika petog i šestog razreda. Ukoliko ima više učenika od 16 u jednom odeljenju učenici će se deliti u grupe.

Treći model predstavlja one najugroženije jedinice loklane samouprave i za te škole je premljena onlajn nastava za srednjoškolce, a za osnovce kombinovana nastava. Od prvog do čestvrog razreda išli bi na časove od 30 minuta i kao i prošle godine delili bi se na grupe manje od 16 učenika. Drugi ciklus od petog do osmog razreda smenjivali bi se u modelu nastave u danu.

Prema rečima ministra prosvete lokalne samouprave će biti svrstane u crvenu, žutu i zelenu zonu.  Kako je naveo primenjivaće se model u skladu sa rizikom, kada tim za škole na osnovu nalaza lokalnog kriznog štaba donese odluku o promeni nastave o istom obaveštava škole i one do petka u 12 časova obaveštavaju roditelje samo u slučaju promene modela.

Kada je reč o predškolskim ustanovama, deca ni na dalje neće nositi maske, kao ni vakcinisani vaspitači koji nisu dužni da nose maske, rekao je Ružić.

– Ako se jedno dete razboli u grupi ili odeljenju sva deca nose maske, a ovo dete se izdvaja i ide u karantin. Ako bude dvoje obolelih ta grupa ili odeljenje ići će na deset dana onlajn nastave, objasnio je Ružić i dodao da Ružić da je, prema podacima od prošle nedelje, vakcinu protiv korona virusa primilo oko 4.000 dece školskog uzrasta.

Prema njegovim rečima vakcinu je do sada primilo i oko 51 odsto od 136.000 zaposlenih u prosveti.

Kon: Epidemiološka situacija u ovom trenutku nije baš naklonjena

Epidemiolog Predrag Kon naglasio je da je jedina tema na dnevnom redu bio početak školske godine i da je predstavljen plan rada, i dodao da je sve to moguće realizovati, ali traži ogroman napor jer taj tim koji je formiran imaće jako puno posla.

Prema njegovim rečima epidemiološka situacija u ovom trenutku nije baš naklonjena, jer će početak škole da se poklopi sa velikom aktivnošću virusa.

– Upravo zato treba vrlo striktno da se poštuje sve ono što je kroz ovaj dokument napisano. Nema tu ništa što bi se prigovorilo, glavna stvar je da se to poštuje. Glavno oružje u borbi protiv korona virusa nedovoljno koristimo, a to je vakcina, poručio je Kon i dodao da što više oko dece ima vakcinisanih, manja je mogućnost da se dete zarazi i da unese u školu.

Konstantinidis: Roditelji vakcinaciju svoje dece i nošenje maske shvataju kao neku vrstu žrtve

Predsednik Udruženja pedijatara Srbije, prof. dr Georgios Konstantinidis, naveo je da su Evropska pedijatrijska akademija i Evropska konfederacija za primarnu zdravstvenu zaštitu, ali i stavovi vodećih svetskih medicina uključujući SAD i Kanadu, dali predlog preporuke da treba da se vakcinišu sva deca starija od 12 godina, preneo je RTS.- Stavovi koji se pojavljuju u medijima doprinose tome da populacija roditelja vakcinaciju svoje dece ili čak i nošenje maske shvataju kao neku vrstu žrtve, što uopšte nije tako. Meni je ta zastrašujuća zatucanost u 21. veku kada jednom jednostavnom preventivnom procedurom moguće sprečiti ovakvu bolest da takav stav vlada- rekao je Konstantinidis.

Markov: Prosvetni sindikati saglasni sa tim da nastava počne normalno 1. septembra

Opšti stav svih učesnika današnje sednice Kriznog štaba je da školska godina treba da počne regularno, sa svim učenicima u školskim klupama i sa časovima od 45 minuta. O tome se nije glasalo na samoj sednici, a pretpostavljam da će konačnu odluku doneti Vlada Srbije, izjavio je za Danas Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija, po završetku sednice Kriznog štaba.

On kaže da su i svi prosvetni sindikati saglasni sa tim da nastava počne normalno 1. septembra, a da se dalje prati situacija. Markov ocenjuje da je u pedagoškom smislu i što se tiče socijalizacije to dobra odluka, a da će se tek kada krene školska godina videti kako će to uticati na zdravlje učenika i zaposlenih.

– Brojke ne obećavaju – kazao je Markov i dodao da je i član Kriznog štaba dr Predrag Kon upozorio na porast broja zaraženih virusom korona.

Markov kaže da je na sednici iznet stav da svi nastavnici i učenici moraju da nose maske.

– Nikakvih privilegija i sankcija za vancinisane, odnosno nevakcinisane neće biti. Nastavljamo kao što smo radili prethodne školske godine. Narednih dana će se videti da li će Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ doneti još neke preporuke i epidemiološke mere. Moj stav, koji sam izneo na sednici, je da država mora da stane iza obavezne vakcinacije prosvetnih radnika u nekom trenutku, jer zaista ne vidim drugačije kako će se sve ovo završiti, ali se to sada neće dogoditi – ističe Markov.

Na pitanje da li je na sednici predočeno na koji način će se pratiti epidemiološka situacija u školama, s obzirom da se učenici do sada nisu često testirali, Markov kaže da o redovnom testiranju đaka nije bilo govora. Prenosi i da je članica Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“ Ružica Todić Brdarić predložila da se obavezno radi testiranje kada se pojave prvi simtomi kod učenika.

– Nije se išlo u konkretnu operacionalizaciju kako bi to moglo da izgleda, ali zaključak da se testiraju svi učenici ili cela odeljenja nije donet, niti se o tome govorilo – ističe Markov.

On kaže da je ministar prosvete Branko Ružić rekao da već sutra može školama da pošalje smernice i preporuke za organizaciju nastave i da su one završene.

Podsetimo, u Srbiji je u poslednja 24 sata registrovano 2.216 novoobolelih od korona virusa i osam preminulih. Ukupno u našoj zemlji do sada je 746.366 osoba obolelo od ovog virusa, a registrovano je 7.226 smrtnih slučajeva. Na bolničkom lečenju se trenutno nalazi 1.007 pacijenata, od kojih je 44 na respiratorima.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je ranije danas da je protiv mera zatvaranja u Srbiji, jer ljudi moraju da nauče da žive sa korona virusom.

Ona je za TV Prva rekla da će glavna tema na današnjoj sednici Kriznog štaba biti početak školske godine.

„Biće i predstavnici sindikata prosvetnih radnika, kao i predstavnik udruženja pedijatara, jer želimo da apelujemo na sve prosvetne radnike da se vakcinišu, a i na decu stariju od 12 godina“, rekla je ona.

Premijerka je ocenila da se vakcinacija ponovo ubrzava, jer na opštini Stari grad ima 70 odsto vakcinisanih i da se može videti gde je slaba vakcinacija.

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek izjavio je ranije da svi moramo shvatiti da vakcina nema alternativu i upozorio da ćemo, ako budemo neodgovorni, imati ozbiljno stanje u kom ćemo bespotrebno gubiti ljudske živote i produžiti ovu agoniju na mnogo više godina.

Đerlek je za Radio-televiziju Srbije rekao da će se na sutrašnjoj sednici Kriznog štaba odlučivati o novim merama, jer sa postojećim stanjem i sadašnjim merama ne možemo čekati septembar.

Govoreći o eventualnom uvođenju kovid propusnica, Đerlek je rekao da se mora naći način da se zaustavi širenje virusa, jer je delta soj dominantan u Srbiji, a iskustvo iz drugih zemalja pokazuje da nisu prošle dobro ako je taj soj prevladavao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari