Rudnik planina je najstarije mesto u Evropi gde su vršena rudarska iskopavanja, pokazala su najnovija arheološka istraživanja. Prema nalazima Arheološkog instituta u Beogradu i Muzeja u Gornjem Milanovcu, pronađeni su dokazi da je rudarenje vršeno još u ranom neolitu, na lokalitetu Prljuša, u vidu oruđa i alata izrađenih od kristala i malihita.
Docent Odeljenja za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu Dejan Radičević, koji rukovodi istraživanjima, izjavio je da je na „krovu Šumadije“ još u predtursko vreme postojala varoš, što dokazuju brojne iskopine na oko 500 metara.
„Ovde je bio najvažniji izvor prihoda tadašnje srpske države, gde se kovao novac, izvožene prerađevine od rude i nabavljana roba široke potrošnje od tkanina do luksuza“, objašnjava docent ispred svoga tima.
U prilog tome ide i činjenica da su sa Rudnika vodili putevi prema Beogradu, zapadnoj Moravi, Primorju, Nišu i Sofiji, a Ostrvica i Borač bili su utvrđenja koja su štitila i branila čitav ovaj kraj. Istraživači pokazuju i pronađena groblja sa više od stotinu skeleta i objašnjavaju da je to jedna od najvećih srednjovekovnih nekropola u Šumadiji.
„Iskopavamo i ostatke građevina svetovnog, profanog karaktera, stambenih i rezidencijalnih, gde se vidi da su kvalitetno građene, ukrašeni freskama, što govori o bogatstvu tadašnjih žitelja“, istakao je Radičević.
Za istraživanja na Rudniku godišnje se izdvaja oko 700.000 dinara, a najviše obezbeđuje Ministarstvo kulture, kao i opština Gornji Milanovac, ali su ta sredstva isuviše skromna.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.