Kuburović: Kazna doživotnog zatvora ima i simbolički značaj 1Skupština Srbije Foto: Fonet/Nenad Đorđević

Poslanici Skupštine Srbije počeli su raspravu o takozvanom Tijaninom zakonu.

“Izmenama Krivičnog zakonika predviđeno je ukidanje kazne zatvora od 30 do 40 godina i uvođenje doživotne kazne zatvora za najteža krivična dela, kao što su teško ubistvo, silovanje, obljuba nad maloletnom osobom, trudnicom i nemoćnim licem, što je bio predlog inicijative koju je pokrenula fondacija Tijana Jurić. Doživotna kazna zatvora predviđena je i za dela ubistva predstavnika najviših državnih organa, teška dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, udruživanja radi vršenja krivičnih dela, genocid, zločin protiv čovečnosti, ratni zločin protiv civilnog stanovništva, ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika, terorizma“, rekla je ministarka pravde Nela Kuburović, obrazlažući pred poslanicima Skupštine Srbije predlog takozvanog Tijaninog zakona.

Poslanici koji prisustvuju sednici najavili su da će podržati predloženi zakon, dok oni koji bojkotuju rad parlamenta tvrde da predlog zakona koji se nalazi pred poslanicima nije Tijanin zakon, već zakon ministarstva pravde.

Povodom navoda da je doživotna kazna nehumana, ministarka je objasnila da bi se i kazna zatvora od 30 do 40 godina mogla smatrati nehumanom, jer ukoliko osuđeni izdrži kaznu od 40 godina i izađe iz zatvora pred kraj života postavlja se pitanje šta time dobija, jer je bez sredstava za život, u dubokoj starosti i sa prekinutim vezama s porodicom i prijateljima.

„Kazna doživotnog zatvora ima i simbolički značaj. Ona može adekvatnije da izrazi težinu nekih krivičnih dela, stepen krivice učinioca, iako se praktično izvršenje može svesti na istu dužinu kao i kazna zatvora od 30 do 40 godina“, rekla je Kubrović i dodala da uslovni otpust nije moguć za one koji su osuđeni zbog ubistva dece trudnica i nemoćnih lica, što je u skladu sa inicijativom fondacije Tijana Jurić.

Prema rečima ministarke predloženim zakonom strožije kazne predviđene su za povratnike učinilaca krivičnih dela, a pooštreno je kažnjavanje za zlostavljanje i mučenje, nasilje u porodici, poresku utaju, ubijanje i zlostavljanje životinja, sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje kao i nasilničko ponašanje na sportskoj utakmici.

Predlogom zakona uvodi se i novo krivično delo napad na advokate što je u skladu sa predlogom Advokatske komore Srbije. Ministarka je objasnila da se izmene donose i radi usklađivanja sa preporukama FATFA, međunarodnog tela koje postavlja globalne standarde u oblasti borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

Govoreći i predloženom zakonu o sprečavanju korupcije Kuburovićeva  je rekla da je osnovni cilj izmena zaštita javnog interesa, smanjenje rizika od nastanka korupcije, jačanje integriteta i odgovornost organa javnih vlasti i javnih funkcionera.

Pre početka sednice parlamenta, Maja Gojković, predsednica Skupštine Srbije pozvala je sve poslanike, bez obzira na političku različitost da učestvuju  u raspravi i donošenju kvalitetnog Tijaninog zakona.

Deo opozicije koji bojkotuje rad parlamenta odbio je da se vrati u skupštinsku salu, a zakone koji su na dnevnom redu komentarisao je u skupštinskom holu.

Boško Obradović, predsednik opozicionog pokreta Dveri izjavio je danas da je dnevni red tekuće sednice parlamenta, na kome je, između ostalog, i rasprava o Tijaninom zakonu, napravljen zbog pritiska javnosti i zato što je vlast želela da prikaže „pozitivnu inicijativu“.

“Predlog koji se nalazi pred poslanicima nije predlog Fondacije ‘Tijana Jurić’, već nadležnog ministarstva. Taj predlog nije prošao ni javnu raspravu, a zna se da je javnost po pitanju tog zakona, koji predviđa doživotnu kaznu zatvora za ubice i silovatelje dece i trudnica bez uslovnog otpusta, podeljena”, rekao je Obradović, koji je i potpisnik predloga Tijaninog zakona.

Lider Dveri osvrnuo se i na Predlog zakona o sprečavanju korupcije, koji je takođe na dnevnom redu, ocenivši da se predloženim rešenjem ne sprečava korupcija, jer jedno su zakoni, a drugo sprovođenje zakona.

„Dovoljno je da pomenem kampanju ‘Budućnost Srbije’. Agencija izbegava da kaže ko je finansijer, jer ako je Srpska napredna stranka, onda predsednik Srbije Aleksandar Vučić zloupotrebljava položaj i vodi funksionersku kampanju, a ako je plaćena iz budžeta, onda zloupotrebljava budžet”, rekao je lider Dveri.

Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević komentarišući predložena rešenja iz takozvanog Tijaninog zakona rekao je da su ona od izuzetne važnosti i značaja i da je nezamislivo da pojedine poslaničke grupe ne žele da učestvuju u raspravi…

“Izmene Krivičnog  zakonika je podržalo skoro 160.000 građana koji su potpisali peticiju za donošenje tih izmena, a koje je prikupljala fondacija Tijana Jurić i da još ni jedan zakon nije imao toliku podršku. Tim izmenama omogućava se veća pravna sigurnost građana i svako nasilničko ponašanje će biti kažnjeno rigoroznije”, naveo je Milićević, pohvalivši i predložene odredbe Predloga zakona o sprečavanju korupcije, jer se njime jasnije definiše šta znači sukob interesa i kumulacija javnih funkcija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari