Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović izjavila je danas da će država postupiti u skladu s primedbama Venecijanske komisije na predložene amandmane na Ustav Srbije u oblasti pravosuđa, ali da ne vidi razlog da se oni pišu ispočetka.
Kuburović je u emisji „Pravi ugao“ na Raditeleviziji Vojvodine rekla da će se postupiti po preporukama Venecijanske komisije, čiji se posao tu završava.
Kako je navela, Venecijanska komisija nijednog trenutka nije rekla da treba da se radi novi nacrt amandmana, koji bi se ponovo dostavili na mišljenje.
Nema više Venecijanske komisije, ona je završila svoj deo posla, a amandmani o promeni Ustava biće izemenjeni u skladu sa njenim preporukama, poručila je Kuburović.
Prema njenim rečima, neće biti nove radne grupe, niti će se pisati novi tekst, već će se revidirati postojeći.
Upitana da li ostaje pri izjavi da je zadovoljna mišljenjem Venecijanske komisije, Kuburović je odgovorila da ga je detaljno pročitala i da, „naravno, ostajem pri tome“.
Kako je naglasila, svi komentari Venecijanske komisije su prihvatljivi i Ministarstvo pravde će u skladu s njima izmeniti amandmane.
Kuburović je dodala da je zadovoljna što je dokazano da je Ministarstvo pravde na pravom putu i da su amandmani suštinski prihvaćeni.
Kod uvođenja Pravosude akademije Venecijanska komisija isistira da ona postane ustavna kategorija kao garant nezavisnosti pravosuđa, rekla je Kuburović.
Prema njenim rečima, bez obzira da li je ustavna ili zakonska kategorija, svakako če biti deo pravosudnog sistema Srbije.
Na zamerku Venecijanske komisije na sadržaj amandmana o međusobnoj kontroli tri grane vlasti, Kuburović je odgovorila da je kod tog člana Ustava Venecijanska komisija prihvatila da se kontrola preformuliše u odnos provere i ravnoteže.
Velika galama strukovnih udruženja se podigla zbog uvođenja pojma sudska praksa, a Venecijanske komisije je na tri strane elaborirala kako se to reguliše, čime je pokazala koliki značaj daje sudskoj praksi.
Ukazali su nam na koji način da se preformuliše ono što smo mi definisali, rekla je ministarka.
Ona je izjavila da veruje da se na tužioce u Srbiji ne vrši politički uticaj i dodala da „toji iza toga“.
Takođe je rekla da političari u Srbiji ne mogu da presuđuju, niti to rade, i da se predoženim ustavnim amandmanima isključuje njihov uticaj na pravosuđe.
U pogledu Visokog saveta sudstva (VSS) i Državnog veća tužilaca (DVT) mislim da je politički uticaj potpuno isključen, navela je Kuburović.
Izbor sudija u Skupštini Srbije je glavna zamerka i to smo isključili, pa više ne postoji mogućnost da se utiče i uspostavili smo potpunu nezavisnost sudija, rekla je Kuburović.
Iako je predviđeno da pet članova VSS bira struka, a pet skupština, Kuburović je odbacila mišljenja da će politička većina uticati na njihov izbor, navodeći da na mišljenje predsednika Vrhovnog kasacionog suda i Ustavnog suda politička većina ne može da utiče.
Ministarka je navela i da će se, po preporuci struke, predsednik VSS birati iz reda sudija.
Kuburović je izjavila i da će u slučaju izbora Visokog saveta tužilaca, koji je za Venecijansku komisiju naročito sporan, „verovatno biti promene“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.