Kuća ljudskih prava i demokratije zatražila je od Vlade i Ministarstva pravde da hitno zaustave regresiju dostignutog nivoa zaštite podataka o ličnosti i prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja, kao i urušavanje institucije Poverenika zaduženog za ove poslove.
Kako ističu u saopštenju, pravo na slobodan pristup informacijama od javnog značaja jedno je od retkih ljudskih prava koje je u našem pravnom sistemu dobro zakonski regulisano i zaštićeno profesionalnim radom nezavisne institucije.
„Međunarodna i domaća stručna javnost su nepodeljenog stava o kvalitetu postojećeg zakonskog rešenja i o veoma profesionalnom i stručnom radu aktuelnog Poverenika Rodoljuba Šabića, iako je on poslednjih godina stalna meta napada predstavnika vladajuće stranke i državnih funkcionera koji neretko prelaze u hajku i besprizorne optužbe za navodno protivdržavno ili antivladino delovanje“, navodi Kuća ljudskih prava i demokratije, organizacija koju čine Građanske inicijative, Beogradski centar za ljudska prava, Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, Helsinški odbor za ljudska prava i Centar za praktičnu politiku.
Smatraju takođe da je analiza primene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, koju je naručilo Ministarstvo pravde, urađena netransparentno i bez konsultacija sa Poverenikom.
„U analizi se o radu Poverenika i primeni zakona govori negativno, uz iznošenje brojnih paušalnih ocena i predloga kojima bi se potpuno uništio dosadašnji nivo zaštite prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja. Najavljene izmene ovog zakona podrazumevaju neprihvatljivo i drastično sužavanje već dostignutog nivoa zaštite ovog prava, a na šta posebno ukazujemo i apelujemo da se u izradu istog uključe sva zainteresovana i stručna lica koja mogu da doprinesu unapređenju ove oblasti“, naglašavaju iz Kuće ljudskih prava.
Oni su izrazili zabrinutost i zbog izrađenog nacrta Zakona o zaštiti podataka o ličnosti koji, kako kažu sadrži brojne i ozbiljne nedostatke koje sužavaju zaštitu ličnih podataka, a na koje su i sam Poverenik i široka stručna javnost upozoravali od početka rada na istom.
„Umesto modela zakona koji su pripremili stručnjaci iz službe Poverenika, nadležni su smatrali da je potrebno izraditi potpuno novi nacrt, bez razmatranja dostavljenog modela. Dodatno zabrinjava ignorisanje zahteva postavljenog u Akcionom planu za poglavlje 23 koji izričito govori o izradi zakona u skladu sa modelom Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, kao i očigledan pravni diletantizam zakonopisca, uključujući i nepoznavanje osnovnih pravnih pojmova, upravnog postupka i pravnog poretka Srbije“, navode u saopštenju Kuće ljudskih prava i demokratije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.