Vinogradi u opštini Kučevo zbog bolesti nepovoljnih vremenskih uslova pretpeli su velike štete i pored primene potpune agrotehnike. Došlo je do velikih šteta, pojave plemenjače, pepelnice i sive truleži koja još uvek preti vinogradima.
Pravovremeno tretiranje sredstvima za zaštitu onemogućeno je zbog čestih padavina i blata zbog čega se nije moglo ući u vinograd. Uprkos davanja stručnih saveta poljoprivrednicima od strane stručnjaka usled bolesti, grada i obilnih kiša prinosi su znatno umanjeni, a u nekim vinogradima i prepolovljeni. –Ono što je ostalo, to sada treba štititi posebno prskanjem protiv sive truleži, a negde i protiv pepelnice, vodeći računa o karenci, jer zavisi od sorte i vremena zrenja. Prošle godine imao sam rekornu proizvodnju grožđa i kvalitetno vino, a ove jeseni nemam šta da berem, kaže vinogradar Slađan Miljković iz Zelenika. Zavisno od vremenskih uslova, postavlja se pitanje kada će se otpočeti sa berbom grožđa i da li će pojedini vinogradari imati šta da beru, obzirom da nastala šteta u nekim vinogradima iznose od 90 do 100 odsto.
One vinogradare koji imaju šta da oberu, stručnjaci savetuju da obrate pažnju prilikom muljanja i procesa vrenja na sluzavost ili takozvana tegljivost vina. -Sluzavost (tegljivost) vina je bolest koja se pojavljuje uglavnom kod mladih belih vina, pri kraju ili odmah nakon završetka vrenja ( danas se smatra da su joj podložna i crna vina). Sluzava vina su sa povećanom mutnoćom i viskozitetom. Podležu joj vina sa malo alkohola, tanina i kod kojih se javlja ostatak neprevrelog šećera, odnosno kod vina kod kojih fermentacija nije završena do kraja, kaže Ana Đorđević, dipl. ing. preh. teh. iz Poljoprivredno – savetodavne i stručne službe Požarevac. Izazivači kvarenja vina mogu biti kvasci: Pichia i Hansenula, ali najčešće su to bakterije Bacillus viscosus vini. Sprečavanje sluzavosti vina vrši se sumporisanjem šire pre vrenja i uvek je preporučljivo upotrebiti selekcionirani kvasac, a poželjno je i povremeno i pravovremeno pretakati mlado vino. Takođe u toku fermentacije potrebno je sprečiti uticaj visoke temperature. -Ukoliko dođe do sluzavosti, vino je gusto i pri sipanju u čašu uočava semutno vino koje koje je napala sluzavost tanak mlaz koji podseća na ulje ili sluz. Ne raspršuje se u kapljice kao zdrava vina. Ova vina su slatkasta na ukusu, miris je bez promena, hemijski sastav vina nije izmenjen tako da se ova bolest lako suzbija. Dovoljno je izvršiti sumporisanje i jako provetravanje vina. Vino treba pretakati tako da se vino fino rasprši u što sitnije kapi, kako bi što veća površina vina došla u kontakt sa kiseonikom iz vazduha, istakla je Đorđević. Nakon provetravanja vina koja imaju malu količinu kiselina, potrebno je kupažirati sa vinom većeg aciditeta, kako bi se sprečilo ponavljanje ove bolesti. Ukoliko vino i dalje ima slatkast ukus preporučuje se dodavanje selekcionisanog kvasca, kako bi se fermentacija izvršila do kraja, i eventualan ostatak sluzi odstranio. Za jako sluzava vina preporučije se korišćenje bentonita.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.