Beli krst, jedan od simbola Kikinde i spomenik koji je označavao mesto na kome su prvi doseljenici poboli zastavu kada su osnovali naselje, raskomadan leži u porti crkve koja se gradi u naselju Nikola Francuski .
Nad ovim zaštićenim spomenikom kulture od izuzetnog značaja, započeo je novembra 2006.

Beli krst, jedan od simbola Kikinde i spomenik koji je označavao mesto na kome su prvi doseljenici poboli zastavu kada su osnovali naselje, raskomadan leži u porti crkve koja se gradi u naselju Nikola Francuski .
Nad ovim zaštićenim spomenikom kulture od izuzetnog značaja, započeo je novembra 2006. godine svojevrsni rat zaštitnika i pristalica preuređenja ambijentalne celine centra Kikinde. Kako je najavljivano iz SO, Krst je trebalo da svečano bude vraćen na staro mesto, pored crkve Svetog Nikole, 22. maja prošle godine na Dan grada – Letnjeg Sv. Nikolu. Međutim, Krst do danas nije restauriran i vraćen na mesto sa koga je odnet radi konzervatorskih radova. Za ove potrebe iz gradske kase je do sada izdvojeno 11 miliona dinara.
– Neverovatno je da godinama postoji kulturni genocid nad osnovnim vrednostima ovoga grada. Krst je bukvalno razvaljen, uništen i bačen u dvorište crkve koja se gradi – kaže Mirko Babić iz G 17 plus.
Arhitekta Pavle Borovac objašnjava da je na delu potpuno uništavanje gradskog jezgra i spomenika neprocenjive kulturne vrednosti. Prema njegovim rečima „o ovako važnim pitanjima odlučuju laici i amateri’’, devastirajući autentične kikindske ambijente.
– Dešavaju se neverovatne stvari! Ovde imamo spomenik jednoj gluposti lokalne samouprave. Ne znam kome je palo na pamet da dira ambijentalnu vrednost koja traje 200 godina. Zgranut sam načinom na koji je sve urađeno – ističe Borovac.
Sam način rasklapanja spomenika kod ovog kikindskog arhitekte izaziva nedoumicu. On kaže iz sopstvenog iskustva, da kada su u pitanju ovakve vrste restauracija, da su radnici koji vrše te poslove – bezmalo u skafanderima!
Direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Subotice, Geza Vaš , je izjavio ovim povodom da ‘’nije tačno da je spomenik vandalski uništen, već je rasklapanje izvršeno na potpuno stručan i propisan način’’
– Od vas čujem da su delovi Krsta u porti crkve. Informacije koje ja imam govore da je Krst na restauraciji u jednoj zanatskoj radionici u Novom Sadu. Nije mi jasno otkud se krst našao u porti – kazao je Vaš.
Svetlana Bakić iz Pokrajinskog zavoda, smatra da je restauraciju trebalo da radi stručna ustanova.
– Ovakve poslove rade stručnjaci. Renoviranje fontane u Sremskim Karlovcima je radilo stručno lice iz Narodnog muzeja u Beogradu. Ovako delikatni posovi se uglavnom poveravaju ljudima od struke, konzervatorima, odnosno restauratorima a ne zanatskim ili umetničkim radionicama – ističe Bakić.
Usput, postavlja se i pitanje da li je moguće da prethodne pripreme i demontaža objekta koji je relativno malih dimenzija, kao i njegovo odnošenje i restauracija mogu koštati 11 miliona dinara?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari