Kujačić: Podatke iz zdravstva i finansija najteže dobiti 1Foto: D. R.

Uvek se postavlja pitanje zašto bi institucije otvarale podatke? Zato što imaju korist od toga, rekla je Marija Kujačić, viši savetnik Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu, danas u EU info centru govoreći o Portalu otvorenih podataka.

Početkom 2016. godine formirana je Radna grupa za otvorene podatke, koju je činilo preko 50 članova iz 34 organizacije, a prva verzija Portala otvorenih podataka predstavljena je u oktobru 2017. godine.

“Od tada, 12 lokalnih samouprava je otvorilo svoje podatke. Kada je u pitanju Beograd, on je otvorio samo statističke podatke, ali ne i bazičke podatke”, rekla je Kujačić.

Portal otvorenih podataka predstavlja mesto na kome se objavljuju informacije o skupovima otvorenih podataka, koje objavljuju državni organi Republike Srbije.

Osim mogućnosti pretraživanja objavljenih skupova podataka, portal nudi mogućnost praćenja aktivnosti državnih organa koji objavljuju podatke, kao i mogućnost diskusije o objavljenim podacima.

“Otvoreni podaci nude potencijal za zapošljavanje. Podaci se koriste za dobre usluge građanima na svakodnevnom nivou. Oni generišu mogućnost zarade i novog zaposlenja, tako da svaka institucija ima korist od toga”, objasnila je Kujačić.

Svi koji otvaraju podatke, smatra savetnica, uvek imaju strah da će neko ko nije stručan u njihovoj oblasti iskoristiti podatke i interpretirati ih na pogrešan način.

“Najveće brige javile su se kada je u pitanju zdravstvo i finansije, odnosno u institutu Batut i Ministarstvu za finansije”, istakla je Kujačić.

Novinarke CINS-a Anđela Milivojević i Teodora Ćurčić predstavile su poslednju objavljenu CINS-ovu bazu Postupci protiv funkcionera uz objašnjenje novinarima šta sve mogu naći u bazi i kako – na osnovu dokumentacije iz baze – mogu da pišu priče koje su važne za lokalnu zajednicu.

Ova baza sadrži informacije o skoro 2.800 postupaka koje je od 2010. do novembra 2018. godine Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula protiv funkcionera koji nisu prijavljivali imovinu na vreme, nisu dostavljali tačne podatke o istoj ili su se našli u sukobu interesa.

U tom periodu postupci su vođeni protiv 1.700 funkcionera iz 200 opština i gradova.

Panel je održan u okviru Nedelje otvorenih podataka 2019, u sklopu projekta “Otvoreni podaci – otvorene mogućnosti” koji sprovode Program Ujedinjenih nacija za razvoj i Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari