Unija poljoprivrednih proizvođača iz Mačve i Srema sklopila je ugovor sa Direkcijom za robne rezerve o isporuci pet hiljada tona kukuruza. Nekoliko stotina domaćinstava dobiće u proseku oko deset tona kukuruza a vratiće ga u jesen, posle berbe. Kukuruz je već sada dostigao cenu od 20 dinara po kilogramu što uzgajivače svinja i goveda tera u čist gubitak.

Unija poljoprivrednih proizvođača iz Mačve i Srema sklopila je ugovor sa Direkcijom za robne rezerve o isporuci pet hiljada tona kukuruza. Nekoliko stotina domaćinstava dobiće u proseku oko deset tona kukuruza a vratiće ga u jesen, posle berbe. Kukuruz je već sada dostigao cenu od 20 dinara po kilogramu što uzgajivače svinja i goveda tera u čist gubitak. Prošle godine oni su protestovali zbog niskih otkupnih cena svinja, čak i blokirali šabački most, ali se stanje nije bitnije popravilo. Znatan deo uzgajivača je odustao od dalje proizvodnje a matična stada su se drastično smanjila. To će, po svemu sudeći, dovesti do skoka cena mesa, ali tada neće biti mogućnosti uvoza jer i u svetu je meso poskupelo. Uz to, za novi proizvodni ciklus biće potrebno znatno vremena, i sa sigurnijim uslovima otkupa.
Unija poljoprivrednika ova dva okruga, koja ima oko pet hiljada članova, sklopila je ugovor sa Direkcijom za robne rezerve i za deset hiljada tona KAN-a, uree i kompleksnih đubriva. Omogućena je naturalna razmena za kukuruz i pšenicu po relativno povoljnim paritetima, što seljacima u velikoj besparici mnogo znači. Prošle jeseni znatno su smanjene površine pod pšenicom, što govori da je neće biti kao ranije za prodaju već samo za potrebe domaćinstava, a sada je na redu setva kukuruza. Ovom kulturom seju se najveće površine, samo u šabačkoj, bogatićkoj, koceljevačkoj i vladimiračkoj opštini, više od 50.000 hektara. Cena na svetskim kao i na domaćim pijacama ukazuje da je kukuruz konjunkturna roba. Nažalost, prinosi su još uvek mali, uprkos povoljnim uslovima. Tako, na području Mačve sa samo pet-šest metara dubine može se crpsti voda, ali zalivni sistemi su malobrojni. Čak su u opštini Bogatić uništeni na oko hiljadu hektara zemljišta koje je pripadalo društvenom gazdinstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari