Za mnoge u Šapcu iznenađenje je da su za 59 miliona dinara list Glas Podrinja kupili sveštenik Bogdan Simanić i preduzimač Slobodan Teodorović. Ostalo je nepoznato i koja su još dvojica građevinskih preduzetnika finansijski potpomogli ovu kupovinu. Početna cena za kupovinu Glasa Podrinja bila je 700.
Za mnoge u Šapcu iznenađenje je da su za 59 miliona dinara list Glas Podrinja kupili sveštenik Bogdan Simanić i preduzimač Slobodan Teodorović. Ostalo je nepoznato i koja su još dvojica građevinskih preduzetnika finansijski potpomogli ovu kupovinu. Početna cena za kupovinu Glasa Podrinja bila je 700.000 dinara, uz obaveznu investiciju od 224.000 dinara i izmirenje dugovanja koja premašuju 12 miliona dinara. Činjenica je da novi vlasnik dobija 560 kavdratnih metara poslovnog prostora i prestižne novine koje se štampaju u tiražu od osam hiljada primeraka. Glas Podrinja ima dugu i bogatu tradiciju jer izlazi od 16. decembra 1944. godine, a jedno vreme imao je dopisnike u svih osam opština Mačvanskog okruga. List se štampa na oko 40 strana, a više od polovine su oglasi i čitulje. Zahvaljujući tome, zarade za 31 zaposlenog su redovne, ali i ispod republičkog proseka. Tako, novinar sa više od 30 godina staža zarađuje oko 25.000 dinara, dok ostali zaposleni imaju zaradu koja je u nekim slučajevima i dva puta niža.
Interesantno je da je na aukciji, koja je održana u Beogradu, od kupovine odustao i Miroslav Bogićević, vlasnik najvećeg šabačkog koncerna Farmakom MB koji je već kupio Šabačku mlekaru, rudnik Zajaču i fabriku akumulatora u Somboru. Odustao je i Velimir Milošević, bivši komercijalni direktor Glasa Podrinja, kao i Izdavačko preduzeće Zaslon, dok je izdavački koncern WAZ bio samo posmatrač, iako se, među prvima, interesovao za kupovinu šabačkog nedeljnika.
Novi vlasnici su već bili u medijima, ali kao akteri tema o kojima se pisalo. Sveštenik Bogdan Simanić, pored svog poziva, bavi se i izgradnjom stanova, a na novinske stupce dospeo je zbog premlaćivanja supruge koja je zaštitu potražila u Sigurnoj kući. Jedno vreme bila mu je oduzeta parohija u Šapcu tako da je mogao samo da učestvuje u službi zajedno sa drugim sveštenicima. Slobodan Teodorović vlasnik je firme za molersko – farbarske radove Duge M, koja je nedavno kupila šabački Dekor, u kome je bilo zaposleno 130 radnika, da bi kupoprodajni ugovor posle nekog vremena bio raskinut. Od nekadašnje firme Dekor nije ostalo ništa. Teodorović je inače predsednik Opštinskog odbora Pokret snaga Srbije i odbornik u opštinskom parlamentu.
Sudeći prema dosadašnjim događanjima nastavlja se praksa da medije u Srbiji kupuju oni koji nemaju mnogo veze sa ovom delatnošću, ali izgleda da je privlačno imati svoju medijsku kuću. Možda je za utehu što je šabački Glas Podrinja prodat po znatno višoj ceni od valjevskog Napreda, ali to je druga priča.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.