Predsednik pokreta Samoopredeljenje Aljbin Kurti, pobednik vanrednih izbora na Kosovu i potencijalni mandatar za sastav kosovske vlade, izjavio je da brzina zaključivanja sporazuma sa Beogradom ne treba da bude prioritet nad sadržajem i principima sporazuma i da neće upasti u zamku Aleksandra Vučića.
„Prvo moramo dobro da se pripremimo za pregovore. Naravno da bih ja želeo da imamo sporazum, ali brzina zaključivanja sporazuma ne treba da bude prioritet nad sadržajem i principima tog sporazuma. Mi imamo mnogo sporazuma tokom šestogodišnjeg dijaloga u Briselu, ali problem je u tome što se oni ne izvršavaju“, rekao je Kurti za portal EWB.
Kruti je naveo da treba da se sastane sa Đosepom Boreljom i da sa njim napravi dogovor o daljem dijalogu sa Srbijom.
„Gospođa Mogerini je omogućavala da se svašta priča, a ja mislim da razgovori Srbije i Kosova treba da budu razmatrani u okviru evropskih vrednosti. Ne može svašta da se razmatra“, rekao je Kurti.
Objašnjavajući šta je to „svašta“, Kurti je naveo da misli da su se Tači i Vučić u nekoliko navrata našli i da su vodili tajne razgovore po evropskim gradovima, pa su se dogovorili u smislu da imaju dogovor o dogovoru.
„Ali, ne mislim da postoji sadržaj tog dogovora koji sadrži detalje, to je moj utisak“, ukazao je Kurti.
Kurti je naveo da je predsednik Srbije je u zadnje dve godine izradio dva stava koja predstavljaju jednu zamku i on te stavove predstavlja kao da pravi ustupak, dok u stvari traži ustupak.
Kako je objasnio, prvi stav je: „Hajde kažite vi meni šta možete da nam ponudite, a ja sam spreman da pričamo o svačemu, vaša imaginacija je vaš limit“, što može da znači i nacionalno ujedinjenje i promenu svih granica po Balkanu, šta god želite.
Drugi stav je „Ja ne mogu da priznam nezavisnost Kosova u postojećim granicama“, naveo je Kurti i dodao da Vučić negira nezavisnost, negira granice, ali ne afirmiše ništa. „Ja nisam od onih političara koji trče u takvu zamku. Moja ponuda su naši zahtevi“, istakao je Kurti.
Naveo je da Srbija duguje Kosovu i za ratnu odštetu, i za sukcesiju, da je na Kosovu ubijeno 10.000 nenaoružanih civila, a više od 1.000 su deca, da je oko 120.000 kuća zapaljeno i porušeno 1998-1999. godine, pokradeno oko 1.200 artefakta, pokradeni depoziti iz banaka i penzioni fond.
Prema njegovim rečima, Srbija treba više da misli o tome, nego da oplakuje izgubljeno Kosovo, pritom uopšte ne mareći o patnjama Albanaca.
„Mislim da u našim budućim odnosima treba da vidimo kako da zaustavimo suze predsednika Srbije, a to nisu suze Srba. Ako Srbi u Srbiji plaču, to je zbog socijalne bede, jer nemaju posao, a ne zbog Kosova, niti predsednik Srbije u suzama predstavlja Srbe sa Kosova i Srbe iz Srbije“, kazao je Kurti.
On je istakao da je važno da se srpski establišment pozabavi introspekcijom, gde bi oni mnogo više marili o današnjem srpskom narodu nego o istorijskoj srpskoj državi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.