Na sednici Skupštine Beograda, poslednjoj za ovu godinu, a sazvanoj „na brzinu“, juče je usvojen Plan detaljne regulacije područja na Makišu, kojim se deo vodoizvorišta, sa koga se glavni grad snabdeva pijaćom vodom, pretvara u građevinsko zemljište na kom se gradi skoro 4,5 miliona kvadrata luksuznog stambenog i poslovnog prostora.
Da se gradskoj vlasti žuri da što pre počne sa gradnjom novog Beograda na vodi, pokazuje i činjenica da je zasedanje parlamenta, na kom je taj, u mnogo čemu problematičan projekat ozakonjen, vanredno održalo ni dve nedelje nakon „javnog“ uvida i rasprave o tom dokumentu, koji je digao veliku prašinu u stručnim krugovima i građanskim inicijativama i pokretima, a koji se održao u jeku pandemije, gotovo bez prisustva javnosti i uz zanemarivanje više od 200 pristiglih primedbi na plan.
Rade Veljanovski i Zora Vuletić iz Građanskog demokratskog foruma (GDF) su jedina dva opoziciona odbornika koja su na jučerašnjoj sednici skrenula pažnju na sve poznate aspekte štetnosti ovog projekta i odbili da prihvate PDR za područje Makiša.
– Najpre, u tom obimnom planu se vidi da se atraktivnost lokacije stavlja na prvo mesto, što odmah objašnjava da se radi o pretežno komercijalnim razlozima i interesima, pa čak i partikularnim, a ne javnim interesima Beograđana. To će biti čitav jedan novi grad, u kome će biti i stanovanja, prodavnica, sportskih objekata u neposrednoj blizini vodoizvorišta. Mi smo saopštili mišljenja stručnjaka sa kojima smo u kontaktu, da životna sredina jeste ugrožena, bez obzira što je Institut Jaroslav Černi pravio analize. Odbornici vlasti su nam prebacili da je svako ko je protiv izgradnje i ostvarivanja tog plana, zapravo protiv metroa u Beogradu, naveo je Veljanovski u izjavi.
On je dodao da je jasno da gradu treba metro, ali na lokaciji gde je najkorisniji, a ne tamo gde stanovnika gotovo i nema, što vlast i dalje predstavlja najboljom lokacijom za početak linije podzemnog voza.
– Učinili smo sve da dokažemo da ovo što se radi nije dobro i da će biti u velikoj meri ugroženo ne samo vodoizvorište nego i vazduh, sa dolazećom ogromnom koncentracijom vozila, i javnog prevoza i privatnih. Kao i uvek, doživeli smo uvrede i oponiranja, i proglašeni za neprijatelje naroda, rekao je Veljanovski.
On dodaje da je na njegov predlog da se javnost uključi u raspravu, da se odluka odloži i plan razjasni, predsedavajući Nikola Nikodijević isključio mikrofon za govornicom, a predlog odbijen bez obrazloženja.
Zoranu Vuletiću, koji je izneo da građani imaju pravo da prisustvuju sednici i pročitao članove Poslovnika koji to dopuštaju, Nikodijević je kratko odgovorio da nema tog prava.
– Ova skupština jednostavno ne želi da sarađuje sa građanima. Da sam zlonameran, rekao bih da treba da se zahvale pandemiji i virusu, koji im je dao opravdanje da spreče javnost da učestvuje u donošenju ovako bitnih odluka, izjavio je Vuletić.
Zahtev za uključivanje građana u raspravu na skupštinskom zasedanju ali i odlaganje odluke o planu za Makiš, i formalno su juče podneli predstavnici udruženja „Bitka za Košutnjak“, organizatori jučerašnjeg protesta građana zbog aktuelne gradske odluke.
– Zahtev koji smo juče predali podnet je zbog povrede Poslovnika, jer smo utvrdili, po izjavama samih odbornika, da su o sednici obavešteni u roku kraćem od sedam dana, kao i da je materijal za sednicu poslat takođe u kraćem roku, čime nije ispunjen uslov da se sednica održi. O tome se čak i ne glasa ili raspravlja, samo se konstatuje da ne postoji osnov za održavanje sednice, objašnjava Dejan Jovanović, predstavnik udruženja i samostalni odbornik u opštini Rakovica, i dodaje da je zahtev potpisalo 600 građana.
– Nisu nas pustili ni da uđemo, a ulaz u hol Sava Centra gde se održavaju sednice gradske Skupštine, od građana je čuvalo najpre privatno obezbeđenje, zatim Komunalna policija, pa policija i na kraju su došli pripadnici jedinica za razbijanje protesta, pod punom opremom, objašnjava Jovanović i dodaje da su morali da im dozvole da govore na sednici, jer je to zakonska obaveza.
Stojmenović: Građani i dalje mogu da spreče radove
– Prema ostalim tačkama dnevnog reda može se videti da je plan za Makiš bio najbitnija tema današnje sednice, te da je zbog nje sednica i sazvana. Dakle, gradskoj vlasti se žuri, plan je donet po izuzetno ubrzanom postupu, a gradski urbanista i zamenik gradonačelnika su više puta najavljivali da radovi treba da počnu naredne godine, kaže za Danas Natalija Stojmenović iz Inicijative Ne davimo Beograd.
„Isti je slučaj kao Beograd na vodi, brzo donošenje plana, zaobilaženje javnosti i stručnjaka, u situaciji kada plan generiše veliko nezadovoljstvo javnosti“, navodi Stojmenović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.