Kvalitet života u Srbiji lošiji nego u Panami, najbolji u Kanadi 1Foto: Pixabay/ MichaelGaida

Najsrećnije se živi u Finskoj, a najvelikodušniji su Indonežani. Grad sa najboljom reputacijom je Tokio, a kvalitet života najbolji je u Kanadi. Pogledajte kako se Srbija kotira na svetskim listama po nivou sreće, velikodušnosti, indeksu demokratičnosti…

Sudeći po listama koje je na društvenim mrežama podelio Spectator Index, Srbija se ne kotira visoko po indeksu demokratičnosti, kvalitetu života, nivou sreće, reputacije i velikodušnosti.

Svetski izveštaj o sreći ispituje socijalnu podršku zemlje prema stanovnicima, slobodu građana da biraju način života, velikodušnost, nivo korupcije i Bruto domaći proizvod po stanovniku.

Kvalitet života u Srbiji lošiji nego u Panami, najbolji u Kanadi 2
Foto: WHR/ Printscreen

Najsrećnije države su severnoevropske i to Finska, Norveška i Danska. Slede ih Island, Švajcarska i Norveška. Kosovo je na 66. poziciji po indeksu sreće, Rumunija 52, dok je naša država prema podacima Svetskog izveštaja o sreći 78. Susedne zemlje slično rangirane od nas su Crna Gora koja je 81, Hrvatska mesto niže i Makedonija koja je 89. po indeksu sreće.

Federacija Bosne i Hercegovina lošije je pozicionirana od regiona i nalazi se na 93 mestu. Ipak, Bugarska koja se nalazi na 100. poziciji i Albanija koja je 116. zemlja po redu jesu najlošije rangirane države u regionu u ovom izveštaju.

Sudeći po ovom izveštaju, najnesrećniji su stanovnici Burundija, Centralnoafričke države i Južnog Sudana, koje se najslabije kotiraju od ukupno 156 zemalja.

Kada je u pitanju lista velikodušnih zemalja na svetu Srbija se rangira na 129. poziciji. Svetski izveštaj o davanju koji prati trendove ulaganja u zemlje u razvoju ili zemlje zahvaćene ratom, volontiranja i slanja humanitarne pomoći na prvo mesto stavlja Indoneziju.

Slede je Australija i Novi Zelend, Amerika je na četvrtom mestu, a peta po velikodušnosti je Irska.

Bivša jugoslovenska republika Slovenija najbolje je rangirana od ostalih nekadašnjih članica te socijalističke zemlje i nalazi se na 44. mestu. Bosna i Hercegovina, Kosovo, Albanija i Crna Gora uspešnije su pozicionirane od Srbije, dok je Makedonija 130, a Hrvatska 133. zemlja po redu.

Velikodušnošću se ne može pohvaliti ni Grčka, Kina i Turska, a poslednji na ovoj listi jeste građanskim ratom zahvaćen Jemen.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Spectator Index (@spectatorindex) on

Po Indeksu demokratičnosti koji u zemljama sveta svake godine proračunava list Ekonomist, Norveška je na čelu liste, dok je na drugom i trećem mestu prate Island i Švedska. Severna Koreja poslednja je kada je u pitanju ovaj indeks, dok je Ruska federacija na 144. poziciji. Srbija se nalazi na 63. mestu od ukupno 167 zemalja i ta pozicija nas svrstava u nepotpune demokratije.

Gradovi dobre reputacije obuhvaćeni su istraživanjem koje sprovodi Institut za reputaciju. Kriterijumi korišćeni u ovom istraživanju jesu BDP, stanovništvo kao i poznatost države. Od 56 metropola, glavni grad Japana zauzeo je prvo mesto.

Drugi grad po redu je Sidnej, treći Kopenhagen, četvrti Beč. Moskva je poslednja i nalazi se na 56. poziciji, a tik iznad nje je Egipat. Čak 12 američkih gradova našlo se na ovoj listi, a najbolje kotiran je San Francisko, najlošije grad kocke – Las Vegas.

Kvalitet života u Srbiji lošiji nego u Panami, najbolji u Kanadi 3
Foto: www.reputationinstitute.com/ Prinscreen

Srpskih kao i gradova susednih zemalja, sem Budimpešte, na ovoj listi nema. Kopenhagen je poneo titulu najbezbednijeg grada, dok je Meksiko Siti na drugom kraju skale i proglašen je za najnebezbedniji grad na svetu. Zanimljivost u vezi sa ruskom prestonicom koja je prema ovom izveštaju najlošije rangirana, jeste činjenica da Rusi koji su ispitivani imaju jaku sliku o svom gradu te se uglavnom bolje kotiraju od drugih naroda.

Kada je u pitanju kvalitet života, Kanada je zemlja koja se može pohvaliti standardom života svojih građana jer je na prvom mestu, dok se ispod nje rangiraju Danska, Švedska i Norveška.

Kvalitet života u Srbiji lošiji nego u Panami, najbolji u Kanadi 4
Foto: USnews/ Printscreen

Hrvatska je na ovoj listi 28, a Grčka 29. Ni Bugarska nije daleko i zauzima 33. poziciju, dok je Rumunija pet mesta lošije rangirana. Srbija se kvalitetom života svojih stanovnika, sudeći po ovom istraživanju, ne može pohvaliti jer je rangirana na 71. mestu u svetu. Ta pozicija je čini tek desetom zemljom od začelja ove liste. Naši građani lošije žive od građana Paname, Azerbejdžana, Tunisa, Belorusije i Kazahstana.

Iranci imaju najlošiji kvalitet života i rangirani su poslednji, na 82. mestu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari