Novi visoki predstavnik međunarodne zajednice u BIH Miroslav Lajčak uporedio je BIH s automobilom koji ima svaki točak drugačiji i koji se jedno vreme kako-tako tociljao, a zatim je zapeo kada u parlamentu nije prošao novi ustav. Slovački diplomata koji funkciju u BIH preuzima 1.

Novi visoki predstavnik međunarodne zajednice u BIH Miroslav Lajčak uporedio je BIH s automobilom koji ima svaki točak drugačiji i koji se jedno vreme kako-tako tociljao, a zatim je zapeo kada u parlamentu nije prošao novi ustav. Slovački diplomata koji funkciju u BIH preuzima 1.jula, izjavio je u intervjuu za jučerašnje izdanje slovačkog dnevnika Pravda, da ne namerava da u Sarajevu bude samo posmatrač, već će koristiti široka ovlašćenja i najavio da ne želi da podrži ni federalistički, ni unitaristički model za BIH.
„Ne želim da o tome nagađam. Jedino što želim je da (političari u BIH) sednu, počnu da razgovaraju i nađu dogovor“, rekao je Lajčak i dodao da „sigurno nećemo spolja nametati kako će izgledati ustav i država“.

Razočaranje Švarc-Šilinga

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Švarc-Šiling izrazio je razočaranje ponašanjem političara u BIH od kojih je očekivao da će pokazati više odgovornosti. Visoki predstavnik u BIH je ocenio da su pojedini političari pokazali neodgovornost time što su svoje ambicije stavljali ispred interesa građana. Švarc-Šiling je juče na oproštajnoj konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da su političari u RS pogrešno protumačili njegovu odluku, kojom je početkom sedmice stavio Memorijalni centar Potočari, kod Srebrenice, pod kontrolu i budžet države BIH.

On je naglasio da je reforma ustava neizbežna, pošto je to ratni ustav koji je trebalo da zaustavi borbe, dok sada pred BIH stoje sasvim novi izazovi, a funkcionisanje države je neefikasno i skupo.
„Svaki od tri ustavotvorna naroda Bosne – Bošnjaci, Srbi i Hrvati – ima svoju predstavu o tome kako treba da izgleda država, ali ne bi trebalo da nastoje da je tvrdoglavo nametnu na štetu drugih“, kazao je novi visoki predstavnik međunarodne zajednice u BIH. Govoreći o Srebrenici, Lajčak je procenio da iza predloga o njenom posebnom statusu „vrišti politika“ i upozorio da tamo gde nema političke volje, neće pomoći ni izmena administrativnog okvira.
Pred dolazak u Sarajevo, Lajčak je kritikovao političare u BIH, jer im je, kako je ocenio, ulazak u EU na „repu interesovanja“.
„Kada otvorite bosanske medije, kao da ne postoji sutrašnji dan. To me iznenađuje. Svi žive samo danas, ko je šta rekao i ko je kako reagovao“, zaključio je Lajčak.
Govoreći o Kosovu, Lajčak je ocenio da će rešenje za tu pokrajinu uticati na raspoloženje na celom Balkanu, ali je istakao da BIH ne treba da čeka na to rešenje, jer je „Kosovo poseban slučaj“, a BIH „treba da ide svojim putem“.
„Kada Kosovo bude rešeno biće stvorena nekakva amosfera i raspoloženje. A to će u izvesnoj meri uticati (na Bosnu). Zato je važno da kosovsko rešenje bude dobro, da taj osećaj koji nastane bude pozitivan“, kazao je Lajčak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari