Supruga pukovnika Gojka Lalovića polila se juče ujutru benzinom na terasi kako bi sprečila iseljenje njene porodice koju sprovodi Ministarstvo odbrane iz stana na Bežanijskoj kosi – rekla je za Danas njena ćerka Žana Lalović.
Kako je svojevremeno objašnjeno iz Združene akcije Krov nad glavom, porodicu iseljavaju jer je pukovnik Lalović ostao bez mogućnosti da dobije kredit i otkupi stan koji je dobio od vojske, jer je 2005. godine nezakonito penzionisan. Iako je sud više puta naložio Ministarstvu odbrane da ga vrati u radni odnos, Ministarstvo je odbilo da to učini.
– Nenajavljeno, na prepad, došla je vojna policija. Mama je oko pola devet ujutru primetila vojni džip sakriven između drveća na parkingu, sa dva vojna policajca u njemu. Oko devet časova krenuli su ka ulazu. Trgla sam se i na brzinu pozvala prijatelje da se okupe kako bi sprečili iseljenje. Videli smo kako se penju ka nama sa bravarom. Tata je natopio krpu sa benzinom i seo na nju ispred kućnog praga. Mama se na terasi polila cela. Nisam htela da se pomerim od nje – rekla je Žana Lalović.
Prema njenim rečima, mamu je ubedila da joj da upaljač. Oni koji su došli da ih isele pozvali su vatrogasce i hitnu pomoć dok je ona, vičući sa terase, ukazivala da ni hitna ni vatrogasci, u slučaju vatre, neće biti u mogućnosti da deluju na vreme.
– Sprečite uzrok, a ne posledicu – vikala je Žana Lalović sa terase, ukazujući na loš tretman Ministarstva odbrane i istakla da se porodica obraćala svim državnim institucijama, od Predsedništva pa nadalje, za pomoć i poziv na dijalog sa Lalovićem.
– Samo nas je Zaštitnik građana primio, ali on može da bude samo posrednik. Po Zakonu o vojsci mora da se nađe trajno rešenje, a ne da se moja porodica izbaci na ulicu. Nismo imali nameru da naudimo bilo kome, sem iz kompletnog očaja sebi, jer državne institucije ne funkcionišu i nemamo kome da se obratimo. Čak smo i na vrata stana stavili obaveštenje da se ne puši u hodniku, kako niko ne bi bio povređen – istakla je Lalović.
Ona je primetila da nije u pitanju banka ili institucija privatnog sektora, već Vojska koja je dužna da brine o svim svojim aktivnim i penzionisanim vojnim licima. Konstatovala je i to da je Lalović bio učesnik u više ratova, o čemu svedoče i odlikovanja koja su mu uručena. Godine 1999. iako nije bio u obavezi, on se kao oficir visokog čina prijavio da bude raspoređen na teren, kako bi branio narod.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.