Kada plivačica iz Bosne i Hercegovine postane evropska prvakinja u plivanju, to je svetska vest. U rangu sa, recimo, da se tinejdžer iz Liverpula pojavi na NBA draftu i bude među prvih pet izabranih. U stvari, to nije vest, to je čudo. Svetsko.
Da sve bude još „čudnije“, Lana Pudar, šesnaestogodišnja devojka iz Mostara, do zlatne medalje u trci na 200 metara delfin stilom, a pre toga i do bronze na duplo kraćoj deonici, ovih dana u Rimu došla je iz grada koji nema olimpijski bazen, koji nema nikakvu plivačku „tradiciju“, kao „selfmade“ šampionka, uz pomoć svojih roditelja. Bosanski Novak Đoković, ili nešto tome baš slično.
Plivanjem je počela da se bavi sa pet godina i to tako što su je roditelji upisali u školicu da to nauči pre nego što odu na more. Talenat se nazirao, njena trenerka Alena Ćemalov je to prepoznala, i onda je usledio težak rad sa mnogo odricanja, u potpuno neadekvatnim uslovima, bez stimulansa od sponzora ili države do prvih uspeha.
„Kada sam počela da treniram plivanje, bilo je to u gradskoj banji, bazenu koji je dugačak 12 i po metara. Tu sam trenirala tri po godine, a onda sam prešla na 25-metarski bazen u Roduču, gdje i danas treniram“, rekla je u jednom od intervjua.
I tako „iz kade“ iznikao je plivački biser, već u mlađim kategorijama video se ogroman potencijal, osvajane su medalje, padali rekordi. Na Evropskom juniorskom prvenstvu 2021. u Rimu osvojila je zlatnu medalju na 100 metara delfin te srebrne na 50 metara i 200 metara istim stilom. I isplivala normu za Igre u Tokiju, gde je sa 15 i po godina zauzela 19. mesto na 100 m delfin u konkurenciji 33 plivačice. Da bi godinu zaokružila trećim mestom na Svetskom prvenstvu u Abu Dabiju. Ilustracije radi, BiH nije bila među 180 zemalja koje su to takmičenje direktno prenosile.
https://www.danas.rs/ljudi/bozidar-delic-komandant-koji-je-dva-puta-napustao-radikale/
Njen otac, bivši fudbalski golman i trener Velibor Pudar jasno je razvejao „dilemu“ pod čijom će zastavom plivati, koju su, a da je nisu ni pitali, izmislili mediji u regionu. Kao etnička Srpkinja, iz „hrvatskog“ Mostara.
„Lana će plivati za BiH, zemlju svog rođenja, zemlju svog porekla i zemlju koju nosi u srcu“, odbrusio je Velibor.
Lana je odličan đak mostarske gimnazije, voli matematiku, svaki dan u bazenu provede pet sati, tri puta nedeljno radi i u teretani, a prosečno sedam meseci godišnje provodi van kuće. Mama Nada je pratila na takmičenjima do jedanaeste godine, kasnije je putovala u pratnji svog trenera.
Idol joj je Šveđanka Sara Sjestrem, koja je sa 15 godina postala olimpijska prvakinja 2008. u Pekingu, a upoznala je na Igrama u Tokiju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.