Napetost među palestinskim i jevrejskim zajednicama u Latinskoj Americi raste kako se približava samit južnoameričkih lidera u Limi 16. februara, naveo je u kolumni za Majami herald Andres Openhajmer, argentinski novinar. Tekstove Openhajmera, jednog od vodećih poznavaoca prilika u Latinskoj Americi, objavljuju listovi u nekoliko desetina zemalja u svetu.


Za skup u Limi – gde će se okupiti devet latinoameričkih i 11 lidera arapskih država – pristalice Palestinaca pripremaju jedinstvenu deklaraciju kojom bi, u slučaju da bude usvojena, bila priznata država Palestina na teritoriji koja bi obuhvatala Istočni Jerusalim i druge oblasti koje su sada pod kontrolom Izraela. Palestinu su poslednjih meseci priznali Brazil, Argentina, Čile, Bolivija i Ekvador. Openhajmer, međutim, ističe da u Latinskoj Americi nema konsenzusa povodom toga treba li, uopšte, priznati Palestinu. I ako treba – na koji način to učiniti.

Na samitu bi eventualna odluka o priznanju Palestine u granicama od pre 1967. morala da bude doneta konsenzusom, a neke države su neodlučne ili se protive priznanju, rekao je ministar spoljnih poslova Perua Hoze Antonio Garsija Belaunde. „Biće teško postići saglasnost svih da se krene u tom pravcu“, naveo je Garsija Belaunde, prema citatu Openhajmera koji, pak, naglašava da će većina latinoameričkih država na samitu biti zastupljena iz ekonomskih razloga, više nego iz političkih. „Ali arapske zemlje, uz podršku Brazila i Venecuele, mogle bi postići uspeh usvajanjem deklaracije kojom bi zemlje regiona načinile korak napred ka priznanju palestinske države u granicama od pre 1967“, navodi autor.

Takva odluka bi, prema njegovom mišljenju, bila vrlo pristrasna. „Ako južnoameričke države žele da skoče u baruštinu bliskoistočne politike, rizikujući uvećanje napetosti među sopstvenim palestinskim i jevrejskim zajednicama, to treba da učine pažljivo“, smatra Openhajmer. Podrška stvaranju palestinske države „koja će ionako uskoro nastati“ je, kako navodi, nesporna, kao što je opravdan i pritisak na tvrdokornu izraelsku vladu da obustavi izgradnju naselja u spornim područjima. „Međutim, isto tako od Palestinaca treba tražiti da Izraelu kao jevrejskoj državi priznaju pravo da postoji i da odustanu od zahteva da se vrate milioni potomaka izraelskih izbeglica, što bi dovelo do demografskog uništenja Izraela“, stav je Openhajmera. „Latinoamerički lideri treba da pritisnu obe strane, ili da ostanu van bliskoistočnog haosa“, zaključak je autora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari