Rusija je juče upozorila da potpisivanje raketnog sporazuma SAD i Poljske stvara novu oružanu trku u Evropi i šire. U saopštenju ruskog ministarstva spoljnih poslova navodi se da će Moskva „biti primorana da reaguje i to ne samo preko diplomatskih demarša“. U saopštenju se ne precizira na koji način će Kremlj reagovati.
Rusija je juče upozorila da potpisivanje raketnog sporazuma SAD i Poljske stvara novu oružanu trku u Evropi i šire. U saopštenju ruskog ministarstva spoljnih poslova navodi se da će Moskva „biti primorana da reaguje i to ne samo preko diplomatskih demarša“. U saopštenju se ne precizira na koji način će Kremlj reagovati. Komentari su usledili samo nekoliko sati nakon šro su Polsjka i SAD potpisale sporazum o razmeštanju 10 američkih presretača raketa u Poljskoj. SAD kažu da će sistem zaštititi Ameriku i Evropu od raketa „izopačenih“ država kao što je Iran. Američki državni sekretar Kondolisa Rajs koja je u Varšavi potpisala sporazum u ime SAD izjavila je ranije da su upozorenja Moskve da bi baza na poljskom tlu mogla postati meta za nuklearne napade poptuno bizarna.
Rusko ministarstvo inostranih poslova navodi da planirani raketni štit ima za cilj da oslabi Moskvu, opisujući ceo slučaj kao deo „napora SAD da promeni strateški balans moći u svoju korist“. Navodi se, takođe, da je polje jedno od instrumenata u krajnje opasnim američkim vojnim projektima čiji je cilj razvoj globalnog antiraketnog sistema.
Imajući u vidu trenutak potpisivanja sporazuma između SAD i Poljske prema mišljenju analitičara bio je to veoma hrabar potez dveju strana. Na ceremoniji u Varšavi, i šef američke pregovaračke misije podsekretar Džon Rud i poljski ministar inostranih poslova Radoslav Šikorski potcenili su da tajming ima ikakve veze sa trenutnom situacijom u Gruziji.
Zbog postojećeg vakuuma između zapadnih demokratija kao što je Nemačka i dalje ka zapadu i nedemokratskih država kao što je Belorusija i ruska enklava Kaljiningrad i dalje ka istoku, poljski zvaničnici vide Rusiju kao veću pretnju od Irana. Iako je članica i EU i NATO, poljska vlada veruje da samo SAD mogu da joj garantuju bezbednost.
Kremlj kaže da će sistem poremetiti regionalni bezbednosni balans i da bi sve to moglo biti iskorišćeno protiv Moskve. Na osnovu sporazuma, SAD će priteći u pomoć Poljskoj u slučaju napada neke treće strane. Takođe obećana je i modernizacija poljskih oružanih snaga.
Kao znak žestokog protivljenja Moskve ovakvim instalacijama u bivšim državama Sovjetskog Saveza, ministar inostranih poslova Rusije otkazao je juče planiranu posetu Varšavi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.