Udruženje za borbu protiv srčanog udara “Moja druga šansa”, kako bi se pacijentima iz cele zemlje omogućile konsultacije sa lekarima, a da se pri tom ne izlažu dodatnom riziku od zaraze u saradnji sa Udruženjem koronarnih jedinica Srbije, pokrenulo je akciju pod nazivom “Priključi se”, koja se odnosi na personalizovane i besplatne onlajn konsultacije pacijenata sa kardiolozima, saopštila su ova dva udruženja.
Savetovališta podrazumevaju razgovore svakog pacijenta posebno, sa lekarom preko Zoom platforme i održavaće se svakog drugog petka u mesecu, od 17 do 20 sati. Svi zainteresovani se mogu prijaviti preko mail-a Udruženja mojadrugasansaŽgmail.com ili preko Facebook stranice Udruženja “Moja Druga Šansa”.
– Nakon prošlogodišnjeg uspešno sprovedenog savetovališta “Pokucaj, mi smo tu”, preko Youtube kanala „Moja druga šansa”, a koje i danas pacijenti mogu da pogledaju, ove godine smo se odlučili na drugačiji koncept, kaže Ivan Tojagić, predsednik Udruženja „Moja druga šansa“. – Od marta do decembra organizovaćemo 10 savetovališta koja podrazumevaju onlajn razgovor “jedan na jedan”, pacijenta i lekara u trajanju do 20 minuta. Prvo savetovalište je organizovano u petak 12. marta, a nastaviće se svakog meseca do kraj godine.
Prvi doktor sa kojim su pacijenti mogli da se konsultuju je bio dr Višeslav Popadić, kardiolog sa KBC Bežanijska kosa, koji napominje da je praćenje pacijenata sa kardiovaskularnim bolestima i procena njihovog stanja od velikog značaja.
– Ovogodišnji format zamišljen je u vidu svojevrsne virtuelne ambulante, koji će na prisniji način, uz direktnu komunikaciju sa pacijentima, pružiti pravi savet, objašnjenje i razrešiti određene dileme koje postoje kod pacijenata. Ovakav vid komunikacije omogućiće u izazovnim vremenima pandemije kovida 19, još jedan vid dodatne podrške pacijentima sa kardiovaskularnim oboljenjima, imajući u vidu i da su takve osobe u posebnom riziku od razvoja težih formi infekcije korona virusom. ističe dr Popadić.
Dimitrije Marinković, koji je u 36 godini doživeo infarkt, jedan je od pacijenata koji se prijavio na onlajn savetovalište.
– Redovno pijem lekove, pešačim pet kilometara dnevno i vodim računa o tome šta jedem. Nakon operacije i preležanog srčanog udara učlanio sam se u Udruženje “Moja Druga Šansa”. Zbog pandemijene mogu da idem na redovne kontrole, jer većina stručnjaka radi u kovid bolnicama i zato mislim da je ovo savetovanje savršen način da stupimo u kontakt sa lekarima i posavetujemo se sa njima, kaže Marinković, a preonsi Udruženje.
U Srbiji dva miliona pacijenata
Od kardiovaskularnih oboljenja u svetu ima boluje više od dve milijarde ljudi, a gotovo 20 miliona osoba premine od bolesti srca i krvnih sudova. U Srbiji oko dva miliona ljudi ima kardiovaskularne bolesti, a svake godine više od 50 hiljada pacijenata izgubi bitku. Ova sumorna statistika stavlja bolesti srca i krvnih sudova na vodeće mesto po oboljevanju i umiranju, kako u Srbiji, tako i u svetu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.