Sve više Evropljana koji se suoče s gubitkom posla ili razvodom braka odlučuju da se pridruže francuskoj Legiji stranaca. Analitičari tvrde da prilikom donošenja takve odluke značajnu ulogu igraju i romantične zamisli o ratovanju. Takva reputacija od početka prati Legiju.

Ovu elitnu borbenu jedinicu osnovao je Luj Filip 1831. u cilju osnaženja francuske vladavine u novoosvojenom Alžiru. Tokom viševekevnog postojanja Legija je postala raj za sve one koji beže od zakona ili problema. Veruje se da je neuzvraćena ljubav bila jedan od najčešćih motiva pridruživanja Legiji.

Holivud takođe ima udela u promovisanju ove vojne jedinice, budući da su preplanuli legionari često bili glavni junaci filmova. Ipak, dobri poznavaoci vojne strategije legionara upozoravaju da je stvarnost drukčija od romantičnih iluzija. Oni tvrde da u Legiji više nema mesta za begunce od zakone, s obzirom na to da se detaljno proveravaju biografije kandidata. Procenjuje se da je trenutno aktivno 7.700 legionara, koji uglavnom nisu državljani Francuske.

„Ne prihvatamo okorele kriminalce, ubice ili siledžije“, izjavio je kapetan Samir Benijrelef. Ipak, ostao je trag nekadašnje romantičnosti, imajući u vidu činjenicu da svi regruti moraju da prihvate novo ime kada se pridruže Legiji. Mnogi od njih lako se privikavaju na tu činjenicu, budući da smatraju da predstavlja uvod u novi i bolji život, bez novčanih problema.

Legionari dobijaju oko 1.500 evra mesečno, nove sjajne puške i prepoznatljive uniforme. Prema pravilu, oružje ne sme biti ostavljeno na bojnom polju. Kao jedna od novina uvedena je konzumacija vina, budući da Legija poseduje vinograde u francuskoj pokrajini Provansi. Veruje se da ovo piće jača borbeni duh i doprinosi većem osećaju zajedništva. Nakon tri godine vojne službe legionar može da se podnese prijavu za dobijanje francuskog državljanstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari