Lekara u Budvi nisu mogli tri dana da probude iz dubokog sna 1Foto: Nataša Matović/Univerzitetska biblioteka

Jedan od najkrupnijih događaja pre tačno 80 godina bio je proglas neutralnosti Sjedinjenih Američkih Država i Španije. Čitavom nizu srednjih i manjih država Evrope i ostalih kontinenata pridružile su se sada i ove dve velike sile, dok je Italija ponovo preduzela sve mere da uspostavi normalni prekookeanski saobraćaj.

List Vreme tog 6. septembra pisao je o nemačkoj ofanzivi na jugu Poljske, iz čega se može videti da su zaraćene strane vodile i svojevrsni medijski rat uporedo sa stvarnim ratnim dejstvima na frontu.

Lekara u Budvi nisu mogli tri dana da probude iz dubokog sna 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Vrhovna komanda saopštila je da je nemačka istočna vojska slomila neprijateljski otpor na svim frontovima i produžila svoje napredovanje „koje se ne da zaustaviti“.

“Neprijatelj se povlači, delimično u velikom neredu. Sve više raste broj zarobljenika i količina ratnog plena i za sada ih još nije moguće pregledati”, navodi se u nemačkim izveštajima.

Sa druge strane, poljski izveštaji veličaju efikasne protivnapade poljskih trupa protiv nemačkih motorizovanih jedinica u južnoj Poljskoj, ističući “da neprijatelj ostavlja na bojištu veliki broj bornih kola i automobila čija je posada zarobljena”.

Među ostalim vestima koje su se 6. septembra našle na stranama dnevnog lista Vreme pre 80 godina su postavljenje Petra Konjovića za rektora muzičke akademije u Beogradu, kao i svečana proslava rođendana kralja Petra II koju je pripremao Savez sokola Kraljevine Jugoslavije, čiji je on bio starešina.

List Vreme je pisalo i o slučaju doktoru Radoja Lakića kojeg tri dana nisu mogli da probude u Budvi. Nesrećni lekar je oboleo od nesanice i rastrojstva nerava zbog čega je odlučio da popije tabletu sedonala za smirenje živaca, što je rezultiralo trodnevnim dubokim snom.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Lekara u Budvi nisu mogli tri dana da probude iz dubokog sna 3
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Dnevni list Pravda na svojim stranama pisao je Luki Đuraševiću o najstarijem žitelju Svetog Stefana koji zbog gubitka vida nije skoro sedam decenija video ovu varoš, iako je večno prikovan za nju.

“Kazu mi, sine, dokle danas dobacuje more…Kazuj mi kakve su šare na lijepim zgradama što su tu pod gradom…”, govorio je slepi starac okupljenoj dečici.

Saradniku Pravde Đurašević je pričao kako je u celom Svetom Stefanu ostalo svega 40 porodica, a da on pamti kad je grad bio tesan.

“U moje vrijeme Sveti Stefan bio je ostrvo…Bila je jedna ćurpija i preko nje smo s kopna ulazili u varoš… Most se mnogo ljuljao. Momak sam bio kad dođe slepilo. Igrao sam se s puškom. A moralo se poslije živjeti. Sa čamca nisam silazio, ovako slijep, sve do prije nekoliko godina. Onda me nemoćnost savladala, ruke posve izdale i ostavih vesla. A vozio sam čamac sa ovim praznim očima od Dubrovnika, pa sve dolje do Ulcinja”, govorio je starac koji je izdražvao sebe i porodicu šest decenija uprkos tome što je bio slep.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari