Javni servisi kod nas su metastazirali u – jadne servise. I to nije odlika samo ove vlasti.
Jedino što razlikuje RTS od Pinka ili TV Happy jeste činjenica da ne povlađuje jadnom ukusu publike. Još uvek. Što se informative tiče, nema previše razlika: javni servis elegantnije spinuje i suptilnije ne izveštava o onome o čemu bi morao, rekao je Slaviša Lekić, predsednik NUNS, odgovarajući na pitanja građana o javnim servisima na Fejsbuk stranici Danasa u okviru rubrike Intervju na mreži.
„U situaciji kad je jedan čovek okupirao i monopolizovao gotovo kompletnu javnu scenu, ekploatišući je do krajnjih granica i kad vodeća stranka medije u Srbiji koriste kao sredstvo kreiranja javnog mnjenja u skladu sa svojim sebičnim interesima, najveći broj medija je utišan do nepostojanja a ono malo preostalih slobodnih medija živi – u neprijateljskom okruženju. Ako prvi čovek države u korist slobode medija potegne “argument” -„Nijedan novinar nije ubijen“, što više priliči Staljinu ili Erdoganu nego čoveku koji se izdaje za demokratu, šta onda očekivati od lokalnih šerifa koji što je sredina manja imaju odrešenije ruke. Mediji, generalno, jesu u očajnom položaju ali lokalni mediji nikad nisu bili u goroj situaciji“, odgovorio je Lekić.
Na pitanje zašto novinari ne pišu o određenim temama, predsednik NUNS je naveo da je moguće i zato što ne znaju.
„Znate kako kažu: mediji su, prosto, ogledalo društvo. Kao što svaki narod ima vlast kakvu zaslužuje, tako i svako društvo ima medije po svojoj meri. Ne prebacujem ali moram ja Vas da pitam: a zašto ta saznanja ne podelite sa njima ili, recimo, policijom, to je Vaša građanska dužnost? Zašto se uvek čeka na novinare?!“, naglasio je Lekić.
Prema njegovim rečima, danas samo retki mogu živeti od novinarstva, bili objektivni ili toliko subjektivni da ne prepoznaju ni šta je to samocenzura. Prosečna novinarska plata je, dodao je, za četvrtinu niža od prosečne zarade na državnom nivou. Porazno i po profesiju i po društvo, smatra on.
„U zemlji u kojoj je etika degradirana do nivoa mane, tražiti samo od medija da se drže kodeksa – nepristojno je. U društvu u kom vlada ambijent straha, tražiti samo od medija da se odupiru pritiscima, bez predrasuda, kritički i samokritički – nije fer. Tamo gde gotovo niko ne radi svoj posao, nekorektno je medijima nametati još i obavezu da edukuje javnost kako smelost i kritika nisu samo posao novinara, već svih nas i da se samo tako stvara društvo u kome javna kritička reč ne povlači neminovno i posledice“, naveo je Lekić odgovarajući na pitanja građana.
Što se tiče uvođenja licenci za novinare, sagovornik na Fejsbuku je rekao da je problem ko će ih izdavati i oduzimati. Kako je naveo, ova vlast nikad neće oduzeti licencu Draganu Vučićeviću, Saši Milovanoviću, Milomiru Mariću…
„Kao što je i prethodna imala svoje novinare, kao što će ih imati i naredna i ona posle nje. Inače, kršenje kodeksa se i sada sankcioniše ali rad Komisije za žalbe Saveta za štampu nije previše popularan u novinarskim krugovima pa se teško i probija do javnosti“, dodao je.
On je istakao i da su novinari su suočeni sa nesigurnošću zbog brojnih izazova sa kojima se sreću: sa brutalnom politizacijom njihovog rada, finansijskim i uredničkim pritiscima, pretnjama i zastrašivanjem, suptilnom i prikrivenom cenzura ali novinarstvu će glave doći – otvorena i gotovo beskompromisna autocenzura.
„Protiv svega ovog se možemo boriti i borimo se ali autocenzuri se može suprotstaviti samo onaj ko je praktikuje ili toleriše a to je najgadnije: kad se boriš sam protiv sebe“, ocenio je Lekić.
https://www.facebook.com/www.danas.rs/photos/a.401114090073963.1073741828.246511218867585/847103578808343/?type=3&theater
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.