Najnovije upozorenje na ozbiljna neželjena dejstva lekova koje koristimo svi protiv bolova i za snižavanje temperature 1Foto: Shutterstock/Busra Ispir

Lekovi koji sadrže aktivnu suspstancu metamizol, a koji su u skoro svakoj kućnoj apoteci jer se koriste protiv prevshodno bolova i spuštanja povišene telesne temperature, u narodu poznati pod tržišnim imenimaa analgin, novalgetol i locamin, prema najnovijem upozorenju proizvođača i Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) mogu da izazovu neželjeno destvo agranulocitozu, uključujući groznicu, drhtavicu, bol u grlu i bolne promene na sluzokoži, posebno u ustima, nosu i grlu ili u genitalnoj ili analnoj regiji.

Kako stoji u pismu zdravstvenim radnicima, u koje je Danas imao uvid, ali i originalnoj dokumentaciji poroizvođača, nosioci dozvola za lekove koji sadrže metamizol u Srbiji: Alkaloid d.o.o. Beograd, Galenika a.d. i Hemofarm AD, u saradnji sa Agencijom za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS), obaveštavaju zdravstvene radnike u Srbiji:

Obavestiti pacijente

“Pacijente koji su na terapiji metamizolom treba obavestiti o ranim simptomima koji ukazuju na agranulocitozu, uključujući groznicu, drhtavicu, bol u grlu i bolne promene na sluzokoži, posebno u ustima, nosu i grlu ili u genitalnoj ili analnoj regiji. Takođe, treba ih obavestiti o potrebi da budu na oprezu zbog ovih simptoma, s obzirom na to da se mogu pojaviti u bilo kom trenutku tokom lečenja, čak i ubrzo nakon prekida terapije, kao i o potrebi da prekinu terapiju i odmah potraže medicinsku pomoć ako se jave ovi simptomi”, stoji u pismu zdravstvenim radnicima.

Kako se dodaje, ako se metamizol primenjuje zbog povišene telesne temperature, neki od simptoma agranulocitoze, mogu proći neprimećeno.

“Pored toga, simptomi agranulocitoze mogu biti maskirani i kod pacijenata koji primaju antibiotsku terapiju. Ako se posumnja na agranulocitozu, treba odmah uraditi kompletnu krvnu sliku (uključujući leukocitarnu formulu), a terapiju prekinuti dok se čekaju rezultati. Ako se agranulocitoza potvrdi, terapija metamizolom se ne sme ponovo uvoditi. Rutinsko praćenje krvne slike kod pacijenata na terapiji lekovima koji sadrže metamizol se više ne preporučuje. Primena metamizola je kontraindikovana kod pacijenata koji u anamnezi već imaju agranulocitozu izazvanu metamizolom (ili usled primene drugih pirazolona/pirazolidina), kod pacijenata sa oštećenom funkcijom koštane srži ili sa bolestima hematopoeznog sistema, odnosno sistema za kontinuiranu obnovu krvnih ćelija”, naglašavaju na sajtu ALIMS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari