Polemika svetskih državnika o izvlačenju engleskih dobrovoljaca sa ratišta u Španiji glavna je vest naslovnice lista Pravde, dok Vreme izveštava o poseti premijera Milana Stojadinovića Skoplju.
Pravda izveštava o nestrpljenju koje vlada među Britancima. Naime, engleski premijer Čemberlen treba da saopšti da li će uputiti engleske brodove u špansku luku Almeriju po svoje dobrovoljce.
O toploti “jučerašnjeg dana” piše Pravda. Vrelina koja je juče pogodila Beograd izvela je na Savu i Dunav oko pedeset hiljada kupača. Kratak izveštaj sa gradskih kupališta, koja su juče bila najposećenija mesta u gradu, sadrži i upozorenje roditeljima da prate svaki korak dece na plaži kao i u vodi, jer je bilo nekoliko slučajeva davljenja.
U zabavnom delu Pravde čitaoci su tog 5. jula mogli pročitati vest, iz Londona, o ulepšavanju muškaraca.
– Lepi muškarci u Americi i Evropi su danas zaista retki. Svi oni treba da odlaze kod kozmetičara i da se revnosno ulepšavaju kako bi zapalili i stara ženska srca i oslabele oči, kao što su moje, izjavila je Roza Lerd, najčuvenija londonska kozmetičarka.
Ona je za londonsku štampu istakla da je ponosna što je svojim radom doprinela da američke devojčice još od kolevke nauče da se ulepšavaju, kao i da su muškarci još uvek prilično konzervativni.
Jedan novi trend stiže iz Čikaga, javlja Pravda. Aparat za pravljenje rupica na obrazima, poznatijih kao smejalice predstavljen je na Sajmu patenata, a mnoge Amerikanke želele su da ga oprobaju jer su smejalice “modni kapris” letnje sezone 1938. godine.
Inovator je profesionalni frizer, a kao dodatnu prednost svog izuma smatra što je malih dimenzija te može stati u žensku torbu, kako bi one u svakom trenutku mogle ispraviti greške na licu ukoliko „rupice nisu dovoljno duboke“.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Premijer Milan Stojadinović posetio je Južnu Srbiju, prenosi Vreme. On je u Skoplju razgovarao sa građanima o njihovim potrebama, a novinarima odgovarao na pitanja o parlamentarnim izborima.
– Na svim stranama Jugoslavije danas je obezbeđen mir, a granice naše države priznate su od sviju naših suseda kao svete i nepovredive, izjavio je Stojadinović prilikom dočeka.
Skoplje je slavilo ovu posetu, a Stojadinović je u svakom koraku obasipan simpatijama naroda koje su, kako primećuje novinar Vremena, zaista srdačne i tople.
Govorivši o parlamentarnim izborima, premijer je istakao da za to ima vremena, prognozirajući da izbora za poslanike neće biti bar još godinu dana.
Tu je i kratka vest iz Pančeva, dva zarobljenika pobegla su naočigled mnogih prolaznika. Osuđenici iz mitrovačkog zatvora pobegli su kroz prozor Okružnog suda u Pančevu, a za njima je izdata poternica.
Pre tačno osamdeset godina Vreme piše i o očekivanom puštanju u rad “džinovske hidrocentrale” u klisuri reke Treske, u blizini Skoplja. Ta hidrocentrala druga je te vrste u Evropi, a njenom izgradnjom zatvorila se klisura prilikom čega je stvoreno jezero u dužini od osam kilometara.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.