Retki su primeri u Srbiji da se oko jednog projekta okupe lokalna samouprava, građani, nevladin sektor i privreda i da taj projekat zaista uspe. Da je to ipak moguće dokazuju Požežani. Ne čekajući u redu za pomoć države, odlučili su da rekonstruišu staru bolnica na Savincu i da je prošire izgradnjom jednog objekta.
Retki su primeri u Srbiji da se oko jednog projekta okupe lokalna samouprava, građani, nevladin sektor i privreda i da taj projekat zaista uspe. Da je to ipak moguće dokazuju Požežani. Ne čekajući u redu za pomoć države, odlučili su da rekonstruišu staru bolnica na Savincu i da je prošire izgradnjom jednog objekta. Sve to finansira se donacijama građana, privrede i nevladinog sektora, uz podršku užičkog Zdravstvenog centra. Preduzimljivost Požežana, svakako je dobar primer ostatku Srbije, pa bi za njihov jedinstveni poduhvat trebalo da usledi i finansijsko ohrabrenje od republičke vlasti.
Solidarnost
– Među donatorima su i dvojica Kineza, vlasnici dveju prodavnica kineske robe u gradu, jer su uplatili novac za ukupno 2.000 blokova. Bili smo oduševljeni njihovim gestom i na tome smo im zahvalili. Imamo i druge donatore, poput Požežanina iz SAD, koji je poklonio aparat za ultrazvuk, a mnogi su najavili da će se pridružiti našoj akciji, kaže Aleksandar Grbović, izražavajući zahvalnost i drugim donatorima, preduzećima i pojedincima.
Rekonstruisana bolnica sa objektom koji se dograđuje ponudiće kvalitetnije zdravstvene usluge, ne samo stanovništvu Požege već i Kosjerića i Arilja. Postojeća bolnička zgrada stara je 53 godine i izgrađena je takođe novcem građana, koji su tada ustupili svoje zemljište ili su svoj doprinos dali učešćem u dobrovoljnim radovima. Nekada je ova ustanova imala dečje odeljenje, porodilište, ginekologiju, očno odeljenje, a danas samo interno i grudno odeljenje sa 60 postelja. O pacijentima brinu 63 zaposlena, među kojima je osam lekara.
Projekat dogradnje i rekonstrukcije bolnice inicirala je požeška opština. Lokalna skupština odlučila je da se opština zaduži kreditom u iznosu od deset miliona dinara. Urađen je projekat za dogradnju od 700 kvadratnih metara, a početkom avgusta formiran je Odbor za izgradnju. Aleksandar Grbović, predsednik tog odbora i zamenik predsednika opštine, procenjuje da kompletna investicija vredi od 30 do 40 miliona dinara, a kako deset miliona dinara od opštinskog kredita nije dovoljno, opština i ovaj odbor pozvali su donatore. Odziv je bio odličan, pa su radovi počeli pre mesec dana i u rekordnom roku ukrovljeno je prizemlje dograđenog dela.
– Izuzetno smo zadovoljni odzivom donatora, među kojima je više od 150 pravnih i fizičkih lica. Za samo mesec dana prikupili smo četiri miliona dinara u novcu, radovima, građevinskom materijalu, tako da se nadamo da će dograđeni deo biti pod krovom do kraja oktobra ove godine, a potom će uslediti unutrašnji radovi za koje su donatori takođe pokazali veliko interesovanje – kaže za Danas Grbović, objašnjavajući da je za utrošak novca od donacija potrebna jednoglasna odluka devetočlanog odbora.
Za izvođača radova tenderom je odabrano preduzeće Građevinar Drmčić, koje je spustilo cene za 30 do 40 odsto od tržišnih i time postalo jedan od donatora, a među njima su i druga preduzeća iz Požege i Kosjerića, jedno iz Čačka, ali se očekuje da im se pridruže i firme iz Arilja. – Među donatorima je mnoštvo građana, a primera radi penzioneri su od svojih skromnih penzija izdvajali i po par hiljada dinara – navodi Grbović i podseća da je pre izvesnog vremena ovde bio Dragan Đilas, ministar bez portfelja u republičkoj vladi zadužen za Nacionalni investicioni plan.
– U toku su razgovori sa ministrom Draganom Đilasom o mogućnosti da se naš projekat finansijski podrži novcem iz NIP, a pomoć očekujemo i od Ministarstva zdravlja – rekao je Grbović, istakavši da će nakon završetka građevinskih radova na dograđenom objektu, početi rekonstrukcija starog dela bolnice, jer je već raspisan tender za zamenu stolarije i renoviranje mokrih čvorova.
Dr Ljiljana Veletić, načelnica bolnice na Savincu, koja je organizacioni deo užičkog Zdravstvenog centra, koji učestvuje u požeškom projektu, objašnjava da će u prizemlju dograđenog dela biti dnevna bolnica i ambulante.
– Jedan naš lekar trebalo bi da dobije specijalizaciju iz kardiologije. Kupili smo ultrazvuk sa sondama kako bismo mogli da obavljamo preglede srca, abdomena, štitastu žlezdu. Grudno odeljenje je dobilo spirometar od požeške nevladine organizacije FORCA (Forum civilne akcije), planiramo nabavku holtera i ergo-bicikla za kardiološku dijagnostiku. Ako bude sredstava pokušaćemo da nabavimo i opremu za gastroenterologiju, a zatražićemo i supspecijalizaciju iz te oblasti. Time bismo zaokružili odeljenja kardiologije, gastroenterologije i grudnog odeljenja, a postiji mogućnost i da se u novoj bolnici rade i alergološki postupci iz pulmologije – kaže za Danas dr Veletić, navodeći da će najverovatnije sve to zaživeti za dve godine, koliko je potrebno za specijalizacije i dodatne edukacije lekara, nabavku i instalaciju neophodne opreme.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.