Ostao je upamćen kao opsesivna ljubav Skarlet O’ Hare u kultnom filmu „Prohujalo s vihorom“ iz 1939. Ali, glumca Leslija Hauarda, tvrdi španski pisac, trebalo bi se sećati i kao britanskog tajnog agenta koji je stradao vraćajući se iz tajne ratne misije.

Hose Rej Himena, autor najnovije knjige „Let Ibisa“, kaže da je Hauard bio jedan od putnika aviona koji su pogodile nemačke vazduhoplovne snage 1943. na letu iz Lisabona. Glumac je prethodno u Madridu imao tajni sastanak sa španskim generalom Frankom, navodno u okviru specijalne misije po nalogu Vinstona Čerčila, koji je na taj način želeo da uputi tajnu poruku španskom diktatoru. „Zahvaljujući njemu, Španija je nagovorena da ostane izvan rata“, tvrdi Rej Himena prikazujući čuvenog glumca kao nedokučivog južnog džentlmena Ešli Vilks, u filmu Prohujalo s Vihorom.

Navodna poruka koju je nosio Hauard bila je jedan od britanskih pokušaja da spreče Franka, koji je došao na vlast uz podršku Hitlera i Musolinija, da pristupi ratnoj Osovini zla, tvrdi Rej Himena u jučerašnjem saopštenju povodom objavljivanja nove knjige.

Hauard je iskoristio svoje kontakte s bivšom ljubavnicom Končitom Montenegro da stupi u kontakt s Frankom i prenese mu Čerčilovu poruku, navodi španski pisac. Montenegrova, španska glumica, ispričala je Reju Himeni celu priču o Hauardovoj poseti Madridu kratko pre svoje smrti prošle godine u 95. godini života. Montenegrova, nekada smatrana španskom Gretom Garbo, navodno je imala ljubavnu aferu s Hauardom koga je upoznala na snimanju filma „Nikada se Tvejnovi neće ponovo sresti“ iz 1931. Kasnije se udala za Rikarda Gimenesa Arnaua, tada zaposlenog u spoljnoj službi desničarske Falangističke partije, a koja je podržavala Frankov vojni ustanak protiv republikanske vlade. „Preko članova porodice mog supruga, čiji su članovi držali brojne funkcije tokom Frankove vladavine, Hauardu je pošlo za rukom da se sastane sa španskim vladarom“, priznala je Montenegrova prošle godine.

Ona je Reju Himenu tada rekla da se pretpostavlja da je glavna tema intervjua s Frankom bila verovatno Hauardova uloga Kristofera Kolumba u španskom filmu, budući da se Franko veoma interesovao za filmsku umetnost. Dolazak holivudske zvezde u Madrid u vreme desničarske diktature u Španiji izazvao je mnoga komešanja. Hauard je razbesneo britanske zvaničnike u Madridu jer je odbio i da prisustvuje mnogim događajima priređenim u njegovu čast. Prema priznanjima Montenegrove, Hauard je pripremao susret s Frankom bez znanja britanskog ambasadora.

Rej Himen u svojoj najnovijoj knjizi koja se bavi ovim događajima ne objavljuje, međutim, sve sadržaje sastanka. Hauard je napustio Madrid u junu 1943, kada je otišao u Lisabon gde se ukrcao na avion „DC-3“ na putu za London. Avion su, međutim, iznad Atlantika oborile nemačke snage. Glasine koje su kasnije kružile u javnosti bile su da su Nemci mislili da se Čerčil lično nalazio u avionu. Hauardov menadžer, koji je takođe tragično nastradao, govorio je da je glumac fizički ličio na britanskog ratnog lidera.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari