LGBT: Ogroman korak države 1

Za nas čiji je svakodnevni život ispunjen diskriminacijom, ponižavanjem, vređanjem, a često i fizičkim napadima, ogroman je iskorak obećanje države da će zaštititi LGBT osobe, poručila je danas Jelena Vasiljević iz organizacije Labris, na prvom sastanku Lokalne mreže za prevenciju diskriminacije i podršku LGBT osobama.

U Lokalnoj mreži, koja će se zalagati za uspostavljanje tolerantnijeg i otvorenog društva za različitosti, nalaze se predstavnici Gradske uprave Beograda, Višeg javnog tužilaštva, Prvog i Drugog osnovnog javnog tužilaštva, Gradskog centra za socijalni rad, Policijske uprave za grad Beograd, Zaštitnika građana grada Beograda, Nacionalne službe za zapošljavanje filijala Beograd i udruženja „Labris“, „Gayten – LGBT“ AID+, Haver Srbija, Mreže organizacija za decu Srbije, i AS Centra, navodi se u saopštenju.

Pripadnici MUP dužni su da jednako postupaju prema svim građanima, bez obzira na njihovu polnu, rasnu ili nacionalnu pripadnost, poručila je državni sekretar u MUP Biljana Popović Ivković.

Niko nema prava da diskriminiše drugo biće samo zato što je drugačijeg seksualnog opredeljenja, identiteta, imovinskog stanja, jezika ili kulture.

Zakoni su isti za sve i oni se dosledno moraju sprovoditi. Policija ostvaruje značajnu i daleko intenzivniju saradnju sa LGBT zajednicom, istakla je ona.

Popović Ivković je najavila da će, u cilju kvalitetnije saradnje, postaviti još jednog koordinatora u sedištu MUP, koji će biti zadužena za pomoć u svim slučajevima napada, nasilja i diskriminacije nad LGBT osobama.

Koordinator Lokalne mreže za prevenciju diskriminacije i podršku LGBT osobama u Beogradu je gradska uprava, na čelu sa načelnicom gradske uprave Sandrom Pantelić.

Svi smo odlučni da, svako u svom delokrugu, kada god je pomoć potrebna, izađe u susret LBGT osobama. Nijedan pojedinačan slučaj diskriminacije za nas neće biti marginalan i za zanemarivanje. Grad Beograd, kao najveća jedinica lokalne samouprave, uzeo je na sebe i ulogu lidera za čitavu Srbiju, istakla je Pantelić.

Namera nam je da postanemo uzor ostalim lokalnim samoupravama u zemlji, kako bi se ciklus stereotipa i predrasuda prekinuo i započeo novi angažman i mobilizacija svih resursa društva.

Beograd je bio i biće grad bez barijera i to je naša ideja vodilja u svakom istupanju, rekla je ona.

Na sastanku se govorilo o planovima za naredni period i predlozima prvih zajedničkih aktivnosti, a kao prioritet istaknuta je edukacija i dodatna obuka zaposlenih u institucijama i ustanovama, gde može doći do slučajeva diskriminacije.

Nedovoljno znanje i predrasude svi zajedno moramo menjati, a neophodno je krenuti od prostora u kome svakodnevno radimo, usaglasili su se članovi mreže, navodi se u saopštenju Labrisa.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari