Judaizam i islam nisu rigidni prema homoseksualnosti, kao ni svete knjige Talmud i Kuran te dve religije, u kojima postoje zabrane istopolnih odnosa, čak i smrtne kazne, ali se njihovi delovi i pojedine zapovesti mogu interpretirati u skladu sa savremenim životom, rečeno je večeras na tribini: Religija i LGBT na početku Nedelje ponosa u Beogradu.
Spoljnopolitički analitičar Mirko Dautović, koji proučava islam, rekao je da šerijat, kao verski zakon islama, nije rigidan, iako opisuje jedino seksualni odnos žene i muškarca i to u braku, što ne znači da zabranjuje, odnosno ostavlja prostor da ga društvo shvata.
Prema njegovim rečima, najveći broj islamskih zakona sadržani su u Hadisima, gde postoje oni opskurni, koje na primer praktikuje Islamska država, ali ima i onih koji se mogu tumačiti kao tolerantni.
Danas, pod uplivom psihijatrije sa Zapada, kad slušate islamske propovedi, kad objašnjavaju zašto je islam protiv homoseksualnosti, dosta se navodi da to nije prirodno, što je nekad bio evropski koncept, rekao je on na tribini Razgovori sa zajednicom: Religija i LGBT u KC Grad.
Taj koncept „prirodnosti“ se sada izvozi u islamske zemlje i nažalost tamo je dominantan, a na Zapadu više nećete reći nepririodno za muško muški i žensko ženski odnos, jer je to prevaziđeno, ukazao je Dautović.
On je dodao da se u islamu seks između dve žene, prosto ne tretira kao seks, već kao da nema odnosa, jer nema penetracije, niti začeća!
Judaizam je u starom obliku posmatrao svet onakav kakav on jeste, a to je upravo šarolikost u kojoj smo svi, prema kodu, stvoreni po liku Božijem i u tom smislu, svi smo apsolutno validni, izjavila je stručnjak za judaizam Dragana Stojanović.
Ona je navela da u Trećoj knjizi Mojsijevoj stoji da se ne leže sa muškarcem kao sa ženom i da zbog toga preti kazna smrću, ali da nigde u jevrejskim spisima nije zapisano da je ona izvršena.
Ona je ukazala da su stari jevrejski, odnosno rabinski spisi otvoreniji prema tim temama koje se danas vide kao tabui.
U Talmudu imate otvorene rasprave o interseksualnosti i o transrodnosti, o čak šest različitih rodova- muški, ženski, intereksualnost, maskulina žena i feminini muškarac i ‘tumtum’ oznaka za osobu kojoj je pol „neodređen“, rekla je ona.
Ali rabini apsolutno nigde nemaju raspravu da li te ljude treba na neki način staviti u kutiju ili podvrgnuti operaciji, što u medicini danas apsolutno ima, napomenula je.
Ona je predočila da prema poslednjem popisu stanovništva u Izraelu, 65 odsto građana se izjašnjava kao sekularni, a da iz medija dolazi slika Izraela kao ultra religiozne zemlje.
Među učesnicima tribine nije bilo predstavnika hrišćanske konfesije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.