Libergaf tužio beogradsku kompaniju MHE Ravni: Uništen živi svet u reci 1Foto: Tijana Jevtić

Građanska čitaonica Libergraf iz Užica je podnela dve krivične prijave protiv beogradske firme MHE Ravni, koja je na reci Prištavici u selu Ravni, kod Užica, izgradila malu hidroelektranu.

U prijavama, koje su podnete Osnovnom javnom tužilaštvu u Užicu, ta kompanija se sumnjiči za dva krivična dela – oštećenje životne sredine i prevaru u obavljanju privredne delatnosti.

Istakavši da je Prištavica prirodno mrestilište strogo zaštićenih vrsta riba, Vladan Sinđić iz Libergrafa je objasnio da se ta kompanija sumnjiči da je, „od 2016. godine, kada joj je Gradska uprava za urbanizam, izgradnju i pravno-imovinske poslove Užica izdala građevinsku dozvolu, do podnošenja prijave, na širem području te reke devastirala njeno korito“.

„Time je narušen prirodni ambijent, a uništavanje flore i faune je izazvalo nestanak živog sveta u Prištavici“, kazao je Sinđić i istakao da su time prekršeni zakoni o zaštiti prirode, vodama, ali i planiranju i izgradnji.

U drugoj prijavi, dodao je, to privredno društvo se tereti da je lažnim prikazivanjem i prikrivanjem činjenica dovelo u zabludu Gradsku upravu za urbanizam Užica. „To je“, objasnio je Sinđić, „navelo Gradsku upravu da izda dozvolu, kojom je izmenjeno prethodno rešenje o građevinskoj dozvoli, pa se investitoru odobrilo izvođenje radova suprotno vodnim uslovima koje je izdalo JP Srbijavode“.

Pre izdavanje upotrebne dozvole, naveo je, investitor je trebalo da pribavi izveštaj tehničke komisije o tome da je stanje gradnje identično projektovanom objektu. „Međutim, to stanje je bilo suprotno projektovanom stanju, jer je izmenjena kompletna trasa cevovoda“, kazao je Sinđić.

Investitor je, piše u prijavi, „doveo u zabludu Gradsku upravu za urbanizam tako što je izvedenu trasu cevovoda, završenu 2018. godine, uneo kao projektovanu trasu u okviru ishodovanja izmene građevinske dozvole 2019. godine i time stekao uslov za dobijanje upotrebne dozvole, koja predstavlja uslov za dobijanje statusa povlašćenog proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora“.

Sinđić je kazao da je zacevljeno „oko 2,7 kilometara reke Prištavice i da je cevovod od 78 metara direktno postavljen u korito reke, što je u suprotnosti sa izdatim vodim uslovima“. Takvo stanje, istakao je, dokumentovano je i u zapisniku vodnog inspektora koji je, po prijavi Libergrafa, izlazio na teren“.

„Očekujemo da Osnovno javno tužilaštvo u Užicu reaguje“, kazao je i naveo da je to udruženje, uz krivične prijave, Tužilaštvu dostavilo i dokumentaciju kojom dokazuje navedene sumnje.

Libergraf je ranije ove godine, Višem tužilaštvu u Kraljevu – Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije, podneo krivične prijave protiv odgovornih u EPS i Gradskoj upravi za urbanizam, zbog sumnjive rekonstrukcije i dogradnje stare hidrocentrale „Pod gradom“ na reci Đetinji. Ta centrala, koja je simol grada, izgrađena je 1900. godine po principima Teslinih polifaznih struja i pod zaštitom je države.

Za te radove, koji su počeli 2018. godine i već su završeni, Ministarstvo građevinarstva je u martu ove godine, a na zahtev Libergrafa, poništilo EPS-u građevinsku dozvolu, jer ju je Gradska uprava za urbanizam izdala bez saglasnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kraljevo na projekat i dokumentaciju za izvođenje radova.

Mora da se čeka završetak spora

„Imamo saznanja da se već postupa po našim prijavama. Međutim, moraće da se sačeka završetak upravnog spora, koji je pokrenuo EPS kada je uložio žalbu na rešenje Ministarstva građevinarstva, kojim je tom preduzeću poništena građevinska dozvola“, kazao je Sinđić. On je istakao da je EPS, nakon što mu je poništena građevinska dozvola, pokušao da, u ponovnom postupku, pribavi lokacijske uslove, što je pokušaj okretanja procedure za legalizaciju već obavljenih radova, ali je to odloženo dok se ne završi taj upravni spor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari