Lični pratilac deteta i učenika 1

Jelena je inženjer ratarstva i agronomije. Bez posla. Tačnije, bez posla u struci. Posla ima, svakodnevnog, mnogo više nego druge žene u njenim godinama, jer je majka deteta sa cerebralnom paralizom, a lični je pratilac drugom detetu, šesnaestogodišnjem momku koji ide u srednju školu, prenosi Internet portal Podunavlje.info.

„Moje dete ima 13 godina. Redovan je učenik osnovne škole. On je dobio pratnju i, iskreno, zbog njega sam završila obuku, da bih bila svom detetu pratilac, ali po zakonu roditelj to ne može da bude. Meni je onda dodeljeno drugo dete, a moj Lazar je dobio drugu ženu.

Prvi problem s kojim se suočavate jeste baš taj – zašto se uglavnom samo žene obučavaju? Lazar ima 13 godina, u kolicima je, treba to podići. Drugo, on je pubertetu, treba ga odvesti u toalet i slično. I dete koje ja vodim, kome sam pratilac je isto u pubertetu, ima 16 godina, kako on mene doživljava, koje granice treba postaviti? Deca, kakav je i on, nemaju u nekom momentu baš jasne slike sveta oko sebe, ima ih koji znaju šta se sme a šta ne, ali ima i drugih primera. Sve ovo je za nas novo. Mi nismo samo lični pratioci, moramo da budemo i pedagozi i psiholozi“, iznosi Jelena samo deo onog s čim se lični pratioci susreću.

Lični pratilac, kaže zakonska regulativa, treba da bude dostupan detetu sa invaliditetom odnosno sa smetnjama u razvoju, kome je neophodna podrška za zadovoljavanje osnovnih potreba u svakodnevnom životu, u kretanju, održavanju lične higijene, hranjenju, oblačenju i komunikaciji sa drugima, pod uslovom da je dete uključeno u vaspitno-obrazovnu ustanovu do kraja redovnog školovanja, do završetka srednje škole. Svrha angažovanja ličnog pratioca je pružanje detetu odgovarajuće individualne praktične podrške za uključivanje u redovno školovanje i aktivnosti u zajednici, kao i omogućavanje uspostavljanja što većeg stepena samostalnosti. Takođe, aktivnosti ličnog pratioca deteta bi trebalo da se planiraju i realizuju u skladu sa individualnim potrebama deteta.

„Grad Smederevo je u martu započeo po prvi put sa realizacijom usluge lični pratilac deteta i učenika, za decu sa posebnim potrebama i Smederevo je jedan od pet gradova u Sbiji u kojima sprovodimo ovu uslugu kao licencirana organizacija, rekao nam je Goran Rojević, direktor Humanitarne organizacije „Dečje srce“.

Od marta do kraja oktobra 2017. godine, za realizaciju ove usluge Grad Smederevo je opredelio 1.671.250 dinara. Za školsku 2017/2018. godinu, zbog povećanog broja dece kojoj je potreban lični pratilac, a uz značajnu finansijsku pomoć Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja, opredeljena su sredstva u iznosu od 7.063.200 dinara.

“Na osnovu mišljenja interresorne komisije, broj korisnika se povećao, tako da smo u oktobru imali devetoro korisnika, a u postupku obrade nalazi se još troje dece. Posle okončanja postupka javne nabavke, Grad Smederevo je zaključio ugovor sa Humanitarnom organizacijom ’Dečje srce’ iz Beograda, koja je 3. i 5. novembra održala obuku za novih 29 polaznika za ličnog pratioca deteta i učenika. Oni posle završene obuke dobijaju sertifikat za obavljanje ove usluge, akreditovan kod Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu. U isto vreme je održana i obuka za roditelje dece, kojoj će se pružati usluga lični pratilac deteta, na kojoj su roditelji bili upoznati sa načinom pružanja usluge”, navode pored ostalog za Podunavlje.info u nadležnom odeljenju lokalne samouprave (kompletan tekst na www.podunavlje.info).

Projekat “Za život bez prepreka OSI” je sufinansiran iz budžeta Grada Smedereva, a stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari