Premijer Slovenije Janez Janša izjavio je da su lideri Evropske unije na samitu u Briselu odobrili plan smanjenja emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte. Emisije bi, prema planu, do 2020. godine trebalo da budu umanjene za 20 odsto u odnosu na nivo koji je postojao 1990.
Premijer Slovenije Janez Janša izjavio je da su lideri Evropske unije na samitu u Briselu odobrili plan smanjenja emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte. Emisije bi, prema planu, do 2020. godine trebalo da budu umanjene za 20 odsto u odnosu na nivo koji je postojao 1990.
Janša je stvaranje ekonomije sa niskim nivoom ugljen-dioksida, kakva bi trebalo da bude EU, nazvao trećom industrijskom revolucijom. Na samitu je bilo reči i o finansijskoj nestabilnosti i liberalizaciji energetskog tržišta EU.
Evropski lideri su, rekao je Janša, razmatrali izveštaj Havijera Solane, visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost, koji sadrži upozorenje da bi problemi koji nastaju zbog globalnog zagrevanja negativno da utiču na bezbednost. U izveštaju je navedeno da će klimatske promene imati povećan uticaj na globalnu bezbednost i umnožiti postojeće pretnje, kao što su nedostaci hrane i vode. Solana je upozorio da bi ka Evropi mogli da krenu milioni ljudi, jer će životna sredina u drugim delovima planete biti degradirana.
Odobren projekat o Sredozemnoj uniji
Lideri EU odobrili su u četvrtak uveče projekat o „Sredozemnoj uniji“ koji je predložila Francuska i kojim se predviđa povećanje saradnje EU i zemalja na rubu Mediterana, od Turske pa do zemalja Magreba. „Projekat je dobio veliku podršku“ šefova država i vlada dvadesetsedmorice okupljenih u Briselu, rekao je Janez Janša. On je rekao da sada na tom projektu treba raditi da bi se realizovao. Plan o novoj uniji, u kojoj bi sa sredozemnim zemljama sarađivale znatno snažnije zemlje na jugu EU, od Francuske, Španije i Italije pa do Grčke, ideja je francuskog predsednika Nikole Sarkozija.
Iako je Janša naveo da su šefovi država i vlada podržali Solanin izveštaj, važan barometar uspeha samita biće nivo spremnosti evropskih lidera da sprovedu ekološke ciljeve koje im je postavila Evropska komisija.
Kada je reč o liberalizaciji tržišta energije, Nemačka i Francuska su na samitu predvodile zemlje koje se protive transformaciji velikih kompanija koje proizvode energiju i poseduju distributivnu mrežu. Šef Evropske komisije Žoze Baroso rekao je da postoji generalno razumevanje da je energetskom tržištu potrebno uredno snabdevanje energijom i razvoj obnovljivih izvora energije.
Predlozi Velike Britanije o smanjivanju poreza na prodaju „zelenih“ dobara imaju malo izgleda na uspeh. Baroso je kazao da je reč o osetljivom pitanju, s kojim se neke države članice ne slažu. On je rekao da ne odbacuje značaj pozitivne diskriminacije za „zelene“ proizvode, ali da bi, umesto smanjivanja poreza, možda bila pogodnija neka alternativna rešenja, poput rabata.
Lideri EU naveli su da očekuju da će evropska ekonomija prevazići sadašnju nestabilnost, kao i krizu u Sjedinjenim Američkim Državama. Baroso je rekao da je kriza u Sjedinjenim Državama još jedan razlog da EU sebi ne dozvoli pasivnost, i da pokrene modernizaciju svoje ekonomije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.