Obilne padavine obeležile su početak ove sedmice u prijepoljskoj opštini i po prvi put ove jeseni vodostaj svih vodotokova naglo je porastao, a neki od njih su ugrozili i naselja.


Od subote do utorka neprestano je padala kiša koja je vodostaj Lima podigla za više od metar i po, pa je dostigao visinu od dva metra, što je bio ozbiljan znak za Opštinski štab za vanredne situacije koji je na sednici doneo niz preventivnih mera koje se sprovode u ovakvim okolnostima.

Prema rečima Gorana Posrkače, načelnika Odeljenja za vanredne situacije vatrogasci su obišli svako domaćinstvo u područjima koja su blizu vodotokova kako bi upozorili na opasnost i objasnili kako da postupe u slučaju da voda nastavi da raste i zapreti ozbiljnije ljudima i dobrima. Bili su spremni i džakovi sa peskom, JKP „Lim“ je formiralo ekipe, a u pripravnosti je bila i mehanizacija. Na sreću, intervenisalo se samo u prigradskom naselju kako bi se obezbedio most na reci Mileševki koji je pre tri godine upravo stradao pod naletom bujice. Ova reka je i ovoga puta pokazala svoju snagu povećavši višestruko svoj nivo za samo nekoliko sati.

Policija je obezbeđivala obale Lima, kako bi sprečila okupljanje građana koji su svoju radoznalost iskazivali i rizičnim fotografisanjem, a bio je zatvoren i pešački most kojim se posebno intenzivno kreću srednjoškolci, odnosno učenici osnovne škole u centru grada. Podzemne vode izlile su se u podrume više stambenih objekata, ali i ustanova u centru grada. Prilično ozbiljna situacija bila je i u brodarevskom kraju, gde su neki stambeni objekti preventivno i iseljeni. Pod vodom su i njive u prigradskim naseljima Ivanje i Zalug.

U sredu, vodostaj Lima i Mileševke beležio je stagnaciju, a padavine su prestale. Ono što je sve ozbiljniji problem koji nastaje i prilikom neznatnih povećanja vodostaja je velika količina svake vrste smeća koju nose reke i potoci, a koja posle povlačenja vode ostaje na obalama. Na žalost, to postaje i najupečatljivija slika odnosa prema okolini koja je ugrožena sve većim brojem divljih deponija kojima su vodotokovi najprivlačnija lokacija.

Ćehotina plavi

Kiša nije mimoišla ni druge sandžačke opštine. U Bijelom Polju je kiša, praćena jakom grmljavinom danima padala, a zbog visokog vodostaja rijeka Lim, Bistrica, Lješnica, Lipnica, pa čak i potoka, ugrožena mnoga domaćinstva. U Pljevljima se Ćehotina izlila iz korita i poplavila imanja nizvodno od grada. Zbog velike količine vode na kolovozu kod trafostanice u Židovićima bio je zatvoren put Pljevlja – Šula. Voda sa sva tri gradska vodovoda Pliješ, Breznica i Jugošnica, zbog povećane mutnoće nije za piće U Sjenici je u utorak za 10 sati palo preko 30 litara kiše po metru kvadratnom, što je jednako polovini prosečnih mesečnih padavina u ovoj opštini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari